Τελικά υπάρχει και φιλότιμο

Η Εθνική όντας καταιγιστική επιθετικά και σοβαρή στα κρίσιμα λεπτά πήρε τη νίκη με 95-77 εναντίον της Πολωνίας και συνάμα το εισιτήριο για τους «16″ της επόμενης φάσης του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα είχε σε εκπληκτική κατάσταση τον Νικ Καλάθη που πέτυχε double double με 24 πόντους και 10 ασίστ, ενώ άλλους 24 πόντους πέτυχε ο Κώστας Σλούκας, με την Εθνική να μετρά συνολικά 65% ευστοχίας από τα 6,75. Προσπάθησε η Πολωνία για 35′ λεπτά έχοντας σε καλή ημέρα τον Κούλινγκ με 26 πόντους. Πλέον η Ελλάδα θα βρεθεί στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου θα λάβει χώρα η τελική φάση του Ευρωμπάσκετ και θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία, η οποία τερμάτισε πρώτη στον Β” Όμιλο.

Η Ελλάδα ξεκίνησε τον αγώνα με χαμηλό σχήμα έχοντας στο «5» τον Δημήτρη Αγραβάνη και πήρε από νωρίς προβάδισμα με 4-5, όμως η αμυντική λειτουργία της ομάδας κινείτο για έναν ακόμα αγώνα σε ρηχά νερά, με τον Ματέους Πονίτκα να μοιράζει ασίστ όσο και να σκοράρει ο ίδιος και να δίνει προβάδισμα στην Πολωνία. Ο Κούλιγκ παρότι 5αρι έβγαινε αρκετές φορές να δοκιμάσει από τα 6,75 και δημιούργησε διαφορά 6 πόντων (14-20), η οποία διατηρήθηκε μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες να παίζουμε πολύ με το τρίποντο. Η β’ περίοδος ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Εθνική, η οποία έτρεξε ένα σερί 9-0 και περνώντας μπροστά στο σκορ με 29-32, έχοντας τον Νικ Καλάθη σε εξαιρετική κατάσταση όσο σε εκτέλεση όσο και σε δημιουργία, ενώ η παρουσία του Παπαγιάννη κάτω από την ρακέτα βοήθησε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. Το 67% ευστοχίας από τα 6,75 έδωσε αέρα στα πόδια των Ελλήνων που ήταν πιο κινητικοί στο παρκέ με αποτέλεσμα να βοηθούν τον Καλάθη στην δημιουργία και τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 8 (39-31). Παρόλα αυτά τα ατομικά λάθη της «επίσημης αγαπημένης» έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι, όμως το πάθος των παικτών του Μίσσα έκλεισε το ημίχρονο στο 49-43. Το β’ ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με την Πολωνία να τρέχει ένα σερί 8-2 και να εξαλείφει την διαφορά που έχτιζε στο α’ ημίχρονο η Ελλάδα. Παρόλα αυτά ο Καλάθης συνεχίζει να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, έχοντας μοιράσει 8 ασίστ και παίζοντας αρκετές φορές ακόμα και μόνος του εναντίον όλων. Μπορεί τα 11 λάθη να ήταν αρκετά για τους παίκτες του Μίσσα, όμως κατάφεραν να κλείσουν το 10λεπτο προηγούμενοι με 70-67. Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε την Ελλάδα να είναι πιο παθιασμένη και να δείχνει πιο έτοιμη να περάσει στην επόμενη φάση. Σε αυτά προστέθηκε και το εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα  (67%) αλλά και η παρουσία του Νικ Καλάθη. Η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 9 (80-71) αρχικά και στη συνέχεια να μετατρέψει το παιχνίδι σε παράσταση για… δύο ρόλους με τους Καλάθη και Σλούκα να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και τον Παπαγιάννη να βρίσκεται σαν… κέρβερος κάτω από την μπασκέτα και στο τέλος το παιχνίδι να κυλά με τυπικές διαδικασίες με την Ελλάδα να φτάνει διαφορά 18 πόντων.