Ο ΠΑΟΚ έχασε τα άχαστα, έχασε και το ματς

Ο ΠΑΟΚ έχασε τα άχαστα σε άλλο ένα παιχνίδι, ο Πασχαλάκης έπιανε τα… άπιαστα και ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε τεράστιο διπλό μέσα στην Τούμπα με 0-1!Ο ΠΑΟΚ παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο μέτρησε πάνω από 25 τελικές προσπάθειες, αλλά τελικά ηττήθηκε από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-1, χάρη σε ένα γκολ του Τζημόπουλου στο 16′.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ, όχι μόνο έβγαζε εύκολα την μπάλα, αλλά ήταν απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης σε όλα τα επίπεδα. Ο ΠΑΟΚ έχασε σωρεία ευκαιριών αλλά, είτε ο Πασχαλάκης είτε η αστοχία των παικτών του, δεν έφεραν την ισοφάριση.
Πέλκας και Κάμπος ήταν οι πρωταγωνιστές στις περισσότερες φάσεις, με τον Δικέφαλο να κλείνει το πρώτο μέρος με 10 τελικές προσπάθειες, οι περισσότερες εκ των οποίων «μύριζαν» γκολ. Την εικόνα του πρώτου 45λεπτου μπορούν να χαρακτηρίσουν τόσο τα κόρνερ (7-1) όσο και η κατοχή της μπάλας (67%-33%), με το σκορ όμως να μένει στο 0-1 και τον ΠΑΟΚ να κερδίζει μόνο τις εντυπώσεις. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη, με τον ΠΑΟΚ να παίζει στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό του και να καταφέρνει να χάσει πέντε ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, τις τρεις με τον Πέλκα, φτάνοντας συνολικά στις 17 τελικές προσπάθειες! Όσο περνούσαν όμως τα λεπτά, ο ΠΑΣ κλεινόταν ακόμα περισσότερο στην άμυνα και οι παίκτες του ΠΑΟΚ άρχισαν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωση και την ψυχραιμία τους. Στο 75′, ο Πέλκας έχασε άλλη μια ευκαιρία με κεφαλιά, με τις τελικές του Δικεφάλου να φτάνουν στις 24, οι 15 εντός εστίας, ενώ στο 87′ έχασε μια απίστευτη ευκαιρία και ο Αθανασιάδης. Ήταν φανερό ότι η μπάλα δεν ήθελε να μπει στα δίχτυα σήμερα, έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι τέλος…