Περίπατο στη Νίκαια έκανε ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από τη Νεάπολη, αφού νίκησε τον Ιωνικό με 0-3, στο παιχνίδι το οποίο έριξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Στο 12ο λεπτό ο Ιωνικός έκανε αισθητή την παρουσία του, μετά από γρήγορη αντεπίθεση και συρτό γύρισμα του Ελευθεριάδη, ο Σάκιτς σούταρε με δύναμη,

με την μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Ίνγκασον φεύγοντας κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, όμως δεν μπορούσε να βρει δίχτυα μέχρι το 27ο λεπτό. Εκεί, ο Κωνσταντέλιας και Ράφα Σοάρες συνδυάστηκαν από τα αριστερά και ο δεύτερος σέρβιρε έτοιμο γκολ με συρτή σέντρα στον Φιλίπε Σοάρες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά για το 0-1. Εφτά λεπτά αργότερα ο Κωνσταντέλιας έκλεψε απρόσεκτη πάσα του Τσιγκρίνσκι και ο Ολιβέιρα με πολύ όμορφο μακρινό σουτ νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 0-2. Οι γηπεδούχοι έψαχναν τον τρόπο να απειλήσουν με κάποια αντεπίθεση, αλλά χωρίς ουσία με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι το 0-2.  Στο 51′ ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία, μετά από όμορφη ανάπτυξη και πάσα του Αουγκούστο, αλλά ο Κωνσταντέλιας δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουτεσιώτη από κοντά. Έξι λεπτά αργότερα, ωστόσο ήρθε το τρίτο γκολ. Στην αντεπίθεση ο Ζίβκοβιτς ντριπλάρει και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Αουγκούστο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-3. Ο ΠΑΟΚ διαχειριζόταν το προβάδισμά του, ενώ ο Ιωνικός δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Κοτάρσκι, με αποτέλεσμα το 0-3 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.