Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του και έπιασε πάλι κορυφή

Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και επιβλήθηκε πιο εύκολα απ” ό,τι δείχνει το τελικό 87-80 επί της Αρμάνι Μιλάνο στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, ξεκινώντας με ιδανικό τρόπο τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για το 2018. Με αυτή τη νίκη, μάλιστα, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και παράλληλα στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αμιγώς ελληνική 5άδα  (Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ) τον αγώνα και «πυροβολώντας» από τα 6,75μ. ανέβασε πολύ νωρίς στο +10 τη διαφορά (18-8, 6’), με την πρώτη περίοδο να λήγει 26-17 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Στη δεύτερη περίοδο,  ανέλαβε δράση ο Ουίλτζερ και με 10 προσωπικούς πόντους (2 τρίπ., 2 δίπ.) εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (39-23, 15’), η οποία διατηρήθηκε με άνεση στα ίδια επίπεδα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Αρμάνι δεν μπορούσε να αντιδράσει (48-34, 20’). Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με τον Ολυμπιακός να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα και την Αρμάνι να είναι σκιά του εαυτού της (70-53, 30′). Στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» φλέρταραν με το +20 (72-53), όμως στη συνέχεια χαλάρωσαν υπερβολικά, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να πλησιάσουν στους 8 πόντους (77-69) με τρίποντο του Γκάουντλοκ, 1:48» πριν το φινάλε. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες διατήρησαν τα ηνία μέχρι το τέλος κι έφτασαν στη νίκη, πιο άνετα απ” ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Παπανικολάου και ο Ουίλτζερ με 15 πόντους έκαστος, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 14 πόντους και 7 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής, πετυχαίνοντας κρίσιμες βολές στο φινάλε. Από πλευράς Ιταλών, ξεχώρισε ο Γκάουντλοκ με 20 πόντους.