Ο Άρης "καθάρισε" την πρόκριση

Χωρίς άγχος θα αγωνιστεί στον επαναληπτικό για τον 2ο προκριματικό γύρο ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 5-1 της Γκόμελ στο «Κλ. Βικελίδης». Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 27/7. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 11ο λεπτό. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Άφι έπιασε την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Φαμπιάνο,

να αλλάζει τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Άρης αντέδρασε, ο Γκρέι προσπάθησε να πιάσει γυριστό από τη γωνία της μικρής περιοχής, ωστόσο ήταν πολύ δύσκολο να βρει γεμάτα την μπάλα όπως ερχόταν από ψηλά. Στο 14′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης κέρδισε πέναλτι με τον Πάλμα, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Γκρέι ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 22′ η Γκόμελ είχε ευκαιρία να σκοράρει και να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν ο Άφι βρήκε χώρο μετά από λάθη, όμως το σουτ που έκανε έφυγε άουτ. Ο Καμάτσο ένα λεπτό αργότερο βγήκε τετ-α-τετ, όμως καθυστέρησε και τελικά εκτέλεσε ανεπιτυχώς από δύσκολη γωνία. Στο 28ο λεπτό Ο Ιτούρμπε με υπέροχο φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ο Άρης προηγήθηκε με 2-1. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε φόρα και πέτυχε νέο γκολ στο 31′. Συγκεκριμένα, με τη σέντρα ο Άρης έκλεψε ο Καμάτσο βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Γκόμελ μετά από κάθετη του Πάλμα και με πλασέ έκανε το 3-1. Ο Αλεξίεβιτς στο 39′ προσπάθησε να βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουέστα, με τους Φαμπιάνο και Μπράμπετς να τον βάζουν στη μέση και τον τελευταίο να βάζει καίρια το πόδι του πριν εκτελέσει ο άσος των Λευκορώσων.  Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης είχε τον έλεγχο, ενώ η Γκόμελ δεν μπορούσε να αντιδράσει. Στο 58′ οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία. Ο Γκρέι έκανε τη σέντρα, όμως ο Πάλμα δεν κατάφερε να μπει στη φάση αλλά κόρνερ για τον Άρη. Τελικά, στο 61, ο Άρης σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάλμα για το 4-1. Ενώ, στο 79′ ο Πάλμα πίεσε ψηλά έκλεψε τη μπάλα μετά από λάθος του τερματοφύλακα, γύρισε στον Γκρέι που σε κενό τέρμα έκανε τι 5-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.