Νίκη με πολλά ζόρια για Εφές

Η Τσεντεβίτα έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση, αλλά στο τέλος ο Οσμάν ήταν ψύχραιμος στις βολές και κράτησε τη νίκη για λογαριασμό της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ερτέλ με 19 πόντους, οι Αράποβιτς και Γκόρντιτς είχαν από 16 για τους φιλοξενούμενους.

Εντυπωσιακή εκκίνηση έκανε η Τσεντεβίτα στο ματς που μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ. Μάλιστα στο 8’ προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά, αφού ο Γκόρντιτς με τρία απανωτά τρίποντα έδωσε αυτή τη διαφορά, ενώ ο ίδιος παίκτης 23’’ πριν λήξει η πρώτη περίοδος με τον 13ο πόντο του, διαμόρφωσε το 28-20 υπέρ της Τσεντεβίτα που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Εφές έβγαλε το καλό αμυντικό της πρόσωπο, αφού επέτρεψε μόλις 8 πόντους στους φιλοξενούμενους, ωστόσο η δική της επιθετική παραγωγή δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Βρέθηκε στο 16’ να βρίσκεται με εννέα πίσω, 25-34, ωστόσο στο τελευταίο κομμάτι του β’ δεκαλέπτου, 9-2, έφτασε την διαφορά στο καλάθι για να τελειώσει το πρώτο μέρος 34-36.

Με τους Αράποβιτς και Πούλεν να μπαίνουν ζεστοί στην 3η περίοδο η Τσεντεβίτα θα προηγηθεί στο 23’ με 10 πόντους διαφορά (36-46) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η Εφές κάπου εκεί αντέδρασε και με ένα εντυπωσιακό 14-2, με μπροστάρη τον Ερτέλ θα πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι στο 26’ με 50-48. Οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου, με τον Τζέικομπ Πούλεν να δίνει προβάδισμα με τρίποντο 53-54 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Η μάχη είναι σκληρή με την Τσεντεβίτα να προηγείται ξανά με τέσσερις πόντους με καλάθι και φάουλ του Γκόρντιτς 5:43 πριν το φινάλε του ματς. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες στους 67 και τους 69 πόντους, μέχρι ο Μπατούκ με τρίποντο 2:12 πριν το τέλος, να δώσει μία ανάσα τριών πόντων στην Εφές. Ο Σάριτς 1:09 πριν το φινάλε γράφει το 74-71, αλλά ο Μπιλάν μειώνει σε 74-73. Η Εφές χάνει την επίθεση, αλλά ο Μπιλάν χάνει την μπάλα 6’’ πριν το φινάλε και ο Τσεντί Οσμάν ευστοχεί σε δύο βολές για το 76-73. Ο Γουάιτ ευστοχεί σε ένα ζευγάρι στα 6’’ για να μειώσει στον έναν, αλλά ο Ερτέλ είναι ψύχραιμος επίσης από τη γραμμή και κάνει το 78-75. Ο Πούλεν με στενά χρονικά περιθώρια πλέον κάνει το 78-76, αλλά χάνει τη δεύτερη βολή. Ο Οσμάν με δύο βολές διαμόρφωσε το 80-76 και η Εφές πήρε έστω και δύσκολα το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 34-36, 53-54, 80-76

Αναντολού Εφές: Τζόνσον 8 (2), Τάιους 4, Μπράουν 12, Οσμάν 10 (1), Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 12 (2), Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 8, Ερτέλ 19 (1), Ντάνστον 4

Τσεντεβίτα: Πούλεν 7 (2), Γουάιτ 10, Πίλεπιτς 3 (1), Μπάμπιτς 7 (1), Ζγκάνετς 3, Μπιλάν 14, Γκόρντιτς 16 (3), Ζόριτς, Αράποβιτς 16 (2)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης

Πηγή: sport-fm.gr