Η Εθνική σκόρπισε χαμόγελα

Η «αλλαγμένη» εθνική ομάδα έδειξε σημάδια προόδου, σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στους Ελβετούς, επικράτησε 1-0 της μουντιαλικής Αιγύπτου στη Ζυρίχη με το γκολ του Καρέλη κι ο Σκίμπε έχει λόγους να χαμογελά. Η Εθνική έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ειδικά το 20λεπτο 45-65 όπου θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλα τέρματα. Μπορεί η εικόνα της Εθνικής μας στο πρώτο μέρος να μην είχε μεγάλες διαφορές σε σχέση με αυτήν στο ΟΑΚΑ μερικά 24ωρα πριν αλλά η Ελλάδα βρήκε γκολ.

Κι ωραίο γκολ. Με κλέψιμο μέσα από το pressing ψηλά κι ωραία συνεργασία με Χριστοδουλόπουλο, Μπακάκη, Καρέλη. Ο αμυντικός της ΑΕΚ έβγαλε εξαιρετική σέντρα στη κίνηση και ο Καρέλης ο οποίος επέστρεψε στο βασικό σχήμα μετά τον τραυματισμό του σκόραρε από κοντά. Η εικόνα της Εθνικής ήταν ακόμη καλύτερη όμως στο δεύτερο μέρος. Με περισσότερη όρεξη και αρκετές δυνάμεις η Ελλάδα στο διάστημα 45-65 ήταν εξαιρετική και αδικείται σίγουρα από το 1-0. Γιατί στο καλό της διάστημα δεν κατάφερε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα για να καθαρίσει το ματς. Σε αυτό το 20λεπτο ο Πέλκας δεν έκανε καλή επιλογή σε αντεπίθεση, ο Σταφυλίδης έστειλε την μπάλα άουτ από καλή θέση, η κεφαλιά του Τζαβέλλα βγήκε από τον Αουάντ όπως και το σουτ του Ταχτσίδη. Μετά ήρθαν οι πολλές αλλαγές και από τις δύο ομάδες. Ρυθμός δεν υπήρχε όπως και φάσεις και η Εθνική τελικά πήρε τη νίκη στο φιλικό με την Αίγυπτο που έγινε στην Ελβετία.