Δεν άντεξε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός

Με άσχημο τρόπο έκλεισε τον α” γύρο της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, καθώς υπέστη ήττα με σκορ 68-74 από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι «λαβωμένοι» Πειραιώτες ήταν μέσα στο παιχνίδι για 30 και πλέον λεπτά, ωστόσο έμειναν από λύσεις και δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο. Καθοριστικά τα πολλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο λάθη (14 συνολικά), η κακή βραδιά των γκαρντ και η αστοχία από τα 6,75μ. (9/27, 33,3%), όπως επίσης το μπλακ-άουτ των Πειραιωτών από το 35′ ως το 37′, με το οποίο η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +7 (65-58 από 57-58).
Με καλάθι του Μπόγρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός (0-2, 1’), ο οποίος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τρίποντα των Ρόμπερτς και Σπανούλη προηγήθηκε 4-9 και 7-12 αντίστοιχα. Παρόλα αυτά, η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με 7-0 σερί, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (14-12, 6’), προτού  απαντήσει ο Παπανικολάου με γκολ-φάουλ, με τους Λιθουανούς, ωστόσο, να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 22-19. Με τρίποντο του Πάνγκος, η Ζαλγκίρις ξέφυγε με +6 (25-19, 11’), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 8-0 σερί για να ανακτήσει το προβάδισμα με 25-27 (13’), έπειτα από τρίποντο του Στρέλνιεκς. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τους Πειριαώτες να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (36-38, 20’). Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να περάσει ξανά μπροστά με 48-44 στα μισά του δεκαλέπτου, όμως οι Πειραιώτες ανανέωναν τις επιθέσεις τους κι έτρεξαν 6-0 σερί για το 48-50, με πρωταγωνιστές Παπαπέτρου και Τόμπσον (27’). Με άμυνα-γρανίτη, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν δίχως σκορ τη Ζαλγκίρις ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το τέλος του οποίου τους βρήκε στο +5 με συνολικό επιμέρους σκορ 9-0 (48-53, 30’). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Ζαλγκίρις μπήκε αποφασισμένη και με 6-0 σερί ανέκτησε το προβάδισμα (54-53) με τον Βασίλη Σπανούλη να απαντά με τρίποντο για το 54-56 στο 34’ και τον Παπαπέτρου να διατηρεί το προβάδισμα του Ολυμπιακού (57-58, 35’). Στο επόμενο δίλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν μπλακ-άουτ, δεχόμενοι νέο σερί, 8-0, για το 65-58 (37’), όμως με τον Παπαπέτρου στο «5» και με τρίποντο του Τόμπσον κατάφεραν να πλησιάσουν στους τέσσερις (68-64) 2:08’’ πριν το φινάλε. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο, με αποτέλεσμα να υποστούν μοιραία την ήττα από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Κορυφαίος της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Χόλις Τόμπσοπου άγγιξε το double double (10π., 8 ριμπ.) σε μόλις 21:49», με τον Παπαπέτρου να ήταν ο πρώτο σκόρερ με 13π. Ακολούθησε ο Παπανικολάου με 11π., ενώ αντιθέτως σε ρηχά νερά κινήθηκε η τριάδα Σπανούλης (10π., 7 ασ., με 3/11 εντός πεδιάς)- Στρέλνιεκς (8π. με 2/8 εντός πεδιάς) – Ρόμπερτς (5π. με 2/5 σουτ). Από πλευράς Ζαλγκίρις, κορυφαίοι ήταν ο Πάνγκος και ο Μιλάκνις με 14 πόντους έκαστος.