Αντρέ Βιεϊρίνια, ο…λυτρωτής του ΠΑΟΚ

Ο Αντρέ Βιεϊρίνια βρέθηκε για τρίτη φορά στη θέση να εκτελέσει πέναλτι στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων, σε στιγμή που αυτή θα ήταν η τελευταία φάση της αναμέτρησης. Σε όλες ο ΠΑΟΚ ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Σε όλες ο Βιεϊρίνια ευστόχησε, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα. Η πρώτη φορά ήταν στην αναμέτρηση κυπέλλου με αντίπαλο τον Πανιώνιο τη σεζόν 2018-19. Ο Δικέφαλος προηγούνταν με 3-2 στην παράταση αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό να του δώσει πρόκριση καθώς είχε χάσει με 2-1 στη Νέα Σμύρνη. Στο… 121′ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε εύστοχα για το 4-2 και άνοιξε ο δρόμος για το νταμπλ. Η δεύτερη ήταν τη σεζόν 2019-20, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, με το σκορ στο 1-2. Το πέναλτι εκτελέστηκε με αρκετή καθυστέρηση λόγω χρήσης VAR και ο Βιεϊρίνια έκανε το 2-2. Στη Λάρισα, ο ΠΑΟΚ έχανε με 1-0 και στην τελευταία επίθεση, ο Σφιντέρσκι ανετράπη από τον Νάγκι. Η μπάλα πήγε στα χέρια του αρχηγού. Από εκεί στην άσπρη βούλα. Και από εκεί στα δίχτυα. Η συνηθισμένη διαδρομή…Το βλέμμα σιγουριάς, το ύφος απέναντι σε όποιον αντίπαλο προσπαθεί να του σπάσει τα νεύρα, είναι η απάντηση του Βιεϊρίνια, που… δεν τρώει. Στο διάστημα που δεν αγωνιζόταν λόγω τραυματισμού αλλά και σε αυτό που ήταν εκτός ομάδας καθώς δεν είχε επιτευχθεί συμφωνία για την ανανέωση συμβολαίου, ο ΠΑΟΚ άλλαξε αρκετούς εκτελεστές και καταγράφηκαν αρκετά χαμένα πέναλτι. Οι Σφιντέρσκι, Άκπομ και Πέλκας ήταν οι παίκτες που «έγραψαν» χαμένα πέναλτι.

Πηγή: paok24.com