Υπέρλαμπρος αστέρας στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός άντεξε στο Βελιγράδι και πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι το 63-69. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρά την απουσία του Νικ Καλάθη και το γεγονός ότι ο Νίκος Παππάς έπαιξε έχοντας ταξιδέψει την τελευταία στιγμή για τη Σερβία καθώς ήταν άρρωστος, ήταν απόλυτα διαβασμένος και ψυχωμένος και πήρε ένα τεράστιο «διπλό». Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη που τους ανεβάζει στο 10-4 και τους εδραιώνει στην τετράδα της βαθμολογίας, μία «στροφή» πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Ο Τζέιμς Γκιστ για μία ακόμα φορά ήταν απολαυστικός με 16 πόντους και πολλές σπουδαίες άμυνες, ενώ ο Μάρκους Ντένμον πρόσθεσε άλλους 16 κι έδειξε την κλάση του και ότι είναι πολύτιμος για το σύνολο, ενώ έπαιξε και για τον Νίκο Παππά που ήταν επηρεασμένος από την αμυγδαλίτιδα που τον ταλαιπώρησε. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέιμς Φελντέιν με 21 πόντους, αλλά δεν θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-13 με τον Γκιστ να κάνει εξαιρετική δουλειά και να παίρνει βοήθειες στη συνέχεια από Σίνγκλετον και Ρίβερς για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με 15-20, με 9 πόντους από τον Γκιστ. Προηγήθηκε και με 7 (15-22) στην αρχή της 2ης περιόδου ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας με τους Φελντέιν (12 πόντους) κυρίως και Λεσόρτ-Μπιέλιτσα όχι απλά ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά κατάφερε να περάσει και μπροστά. Ο Λοτζέσκι ήταν αυτός που έδωσε «απαντήσεις» για να κλείσει το πρώτο μέρος με 38-41.  Οι «πράσινοι» στο 3ο δεκάλεπτο μπήκαν με ένα 4-14 επιμέρους για να διαμορφώσουν το σκορ σε 42-55 με τον Ντένμον να φτάνει τους 14 πόντους, ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας στα τελευταία δύο λεπτά κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά και να τη ρίξει σε μονοψήφια διαφορά (49-58).  Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με κομβικό τρίποντο του Γκάμπριελ, αλλά και τους Γκιστ-Ντένμον κρατούσε τη διαφορά ασφαλείας, με τον Ερυθρό Αστέρα όμως να πιέζει, να μην τα παρατάει και με τους Φελντέιν και Λάζιτς να μειώνει σε 63-66 στον 38΄. Ο Σίνγκλετον δεν ευστόχησε από μακριά, το ίδιο και οι Φελντέιν και Μπλάζιτς ενώ μία βολή του Ρίβερς στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αρκετά για να σφραγίσει τη νίκη για τον Παναθηναϊκό που αγχώθηκε αλλά εν τέλει πήρε αυτό που ήθελε.