Του…βγήκε η ψυχή, αλλά νίκησε

Ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε… χωρίς λόγο αλλά κράτησε το 2-1 κόντρα στον Πλατανιά και τους τρεις βαθμούς της νίκης. Αν κάτι είχε απόλυτη ανάγκη ο Παναθηναϊκός, αυτό ήταν η νίκη απέναντι στον Πλατανιά που κατέβηκε στη Λεωφόρο και τα έπαιξε όλα για όλα χωρίς άγχος για ένα θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν είχε άλλα περιθώρια έχοντας μια νίκη στα πρώτα τρία ματς πρωταθλήματος για το 2017 και βρίσκοντας δυο γκολ σε τρία λεπτά από τον Μάρκους Μπεργκ επί της ουσίας «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο.
Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη τους, για πρώτη φορά μετά από πάρα πολύ καιρό εκμεταλλεύτηκαν μια βαθμολογική απώλεια του πρωτοπόρου Ολυμπιακού και μείωσαν στους 10 τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας. Χωρίς αυτό προφανώς να σημαίνει πως πιστεύει κανείς ότι στην Ελλάδα μια τέτοια κατάσταση μπορεί να ανατραπεί, τουλάχιστον ψυχολογικά το «τριφύλλι» έδειξε να συνέρχεται, έβγαλε χαρακτήρα και προσωπικότητα στο χορτάρι της Λεωφόρου και πήρε ένα ματς από αυτά που επιβάλλεται να κερδίζει. Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε αυτή τη φορά να έχει τον Μάρκους Μπεργκ σε καλή βραδιά, με τον Σουηδό να σκοράρει στο 26’ και το 29’ τα γκολ της ομάδας του, ενώ  για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 37’ ο Γιακουμάκης, με τον Κουρμπέλη να κάνει ένα ακόμα καλό παιχνίδι με την πράσινη φανέλα και να δείχνει πως μπορεί να «δέσει»  αρμονικά με τον Ζέκα, ο οποίος επέστρεψε στην ενδεκάδα καθώς εξέτισε  την ποινή του. Καλός για ένα ακόμα παιχνίδια ο νεαρός στόπερ  Ευαγγέλου, θετικός ο Μαρινάκης κι αρκετά  ορεξάτος αλλά και ουσιαστικός ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος. Σε «ρηχά νερά» κινήθηκε ο αρκετά επιπόλαιος Βιγιαφάνιες, που πιστώνεται όμως τη «μαγική» ασίστ στο δεύτερο γκολ, όπως και ο Λουντ ενώ φανερά εκτός κλίματος συνεχίζει να είναι ο Ολιβιέ  Μπουμάλ που και πάλι πήρε χρόνο από τον Ουζουνίδη αλλά έδειξε να μην μπορεί να βοηθήσει στην παρούσα φάση. Οι «πράσινοι» κρατάνε μόνο το τρίποντο από το συγκεκριμένο ματς και πλέον βάζουν πλώρη για το ματς της Κυριακής στην Κέρκυρα με την τοπική ομάδα.
Πηγή: leoforos.gr