Θρίαμβος της ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη που βλέπει τελικό

Με το ενάμισυ πόδι στον τελικό του κυπέλλου είναι η ΑΕΚ. Νίκησε τον Ολυμπιακό με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και απέκτησε πολύ σημαντικό προβάδισμα για να «σφραγίσει το εισιτήριο» στον επαναληπτικό. Ο Ολυμπιακός δεν αξιοποίησε τα διαστήματα της υπεροχής του στο πρώτο ημίχρονο και έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο. Έτσι, έχει ένα… βουνό ν” ανέβει για να είναι αυτός που θα πάρει την πρόκριση. Οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν αρκετά μαγκωμένοι στον αγώνα κόντρα στον Ολυμιακό, ωστόσο το γρήγορο γκολ που σημείωσαν από στημένη φάση τους έδωσε αέρα για τη συνέχεια.

Στο 1ο λεπτό ο Ρέτσος έκανε τη σέντρα σουτ, με τον Μαρίν να σουτάρει από την περιοχή και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στην επόμενη φάση του αγώνα, στο 6ο λεπτό, η Ένωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μάνταλος κέρδισε ένα φάουλ ανάμεσα στην μεσαία γραμμή και την μεγάλη περιοχή, το εκτέλεσε με πάσα στον Αραούχο, ο οποίος στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με ωραίο πλασέ, έκανε το 1-0. Στο 11ο λεπτό η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Αραούχο έκλεψε την μπάλα, σέντραρε, αλλά ο Μάνταλος δεν κατάφερε να την βρει από κοντά και να τη στείλει στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Ο Σεμπά με κεφαλιά έστρωσε στον Φιγκέιρας που με γυριστό σουτ έκανε το 1-1. Μετά το 1-1 οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους. Στο 21᾽, ο Μαρίν με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ανέστη, μετά από συνεργασία με τον Φιγκέιρας. Έξι λεπτά αργότερα ο Μάνταλος εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, με τον Πατίτο με κεφαλιά να βρίσκει το δοκάρι, από θέση οφ σάιντ όμως. Στο 42ο λεπτό ο Ανέστης έκανε μια μεγάλη απόκρουση, σε σουτ του Ρομάο, κρατώντας το 1-1. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό, δείχνοντας ότι θέλει να κρατήσει την μπάλα και να φύγει με ένα καλό αποτέλεσμα. Οι φάσεις δεν ήταν τόσο πολλές, όσες στα πρώτα 45 λεπτά, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι ήθελαν να περάσουν τα λεπτά, καθώς το σκορ ήταν υπέρ τους. Στο 47ο λεπτό η μπάλα πέρασε άουτ μετά από ένα σουτ του Γιόχανσον, ενώ στο 65 ήρθε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Βράνιες έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Πατίτο που με σουτ από κοντά έκανε το 2-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Σεμπά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 69᾽ ο Μάνταλος προσπάθησε με σουτ να σκοράρει, αλλά ο Καπίνο απέκρουσε. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Ολυμπιακός έμενε από δυνάμεις, με τους παίκτες της ΑΕΚ να συνεχίζουν να αγωνίζονται σοβαρά, κρατώντας την μπάλα και το προβάδισμα στο σκορ. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό οι Κιτρινόμαυρι έμειναν συγκεντρωμένοι, πίεσαν και για τρίτο γκολ και έτσι κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ και να πάρουν ένα μεγάλο διπλό, κάνοντας παράλληλα το μεγάλο βήμα για την πρόκριση.