Συγκλονιστικός ο Παναθηναϊκός αγκάλιασε το πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι στο ΟΑΚΑ δεν αστειεύεται, και μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 85-80 στη παράταση και σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρμπαχτσε στην Μαδρίτη από την Ρεάλ έμεινε μόνος του στη τέταρτη προνομιούχο θέση την οποία θα σφραγίσει την ερχόμενη και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο Τέλ Αβίβ. Ακόμα όμως και με ήττα, οι πράσινοι μπορούν να προκριθούν ως τέταρτοι σε περίπτωση της τριπλής ισοβαθμίας Παναθηναϊκού, Μπασκόνια και Φενέρμπαχτσε.

Ο Παναθηναϊκός με συγκλονιστική εμφάνιση πέτυχε αλλη μια νίκη στο ΟΑΚΑ (στην έδρα του έχει 14/15) ίσως και την πιο καθοριστική αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με μπροστάρηδες τους Ρίβερς, Σίνγκλετον, Τζέιμς, Καλάθη και Γκιστ, ενώπιον 18.000 τρελαμένων φίλων του! Σίνγκλετον και Παππάς έδωσαν το πάνω χέρι στους γηπεδούχους, με τον Τζέιμς να γράφει στη λήξη της περιόδου το 20-17, σε ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν τέσσερα κλεψίματα και η ΤΣΣΚΑ έξι λάθη! Ο Σίνγκλετον έδωσε +6 στην ομάδα του (23-17), αλλά η απάντηση ήρθε στο τρανζίσιον με Χίγκινς και Τζάκσον (23-22), ενώ ο Βορόντσεβιτς από τα 6,75μ. έγραψε το 28-29 (14’). Ρίβερς και Τζέιμς ανέλαβαν το επιθετικό βάρος (40-38, 19’) και μάλιστα ένα τρίποντο του «KCR»  και το λέι απ του Καλάθη από το λάθος του Ντε Κολό διαμόρφωσε το 45-40 του ημιχρόνου! Η ομάδα του Ιτούδη μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο (45-44), με τον Παναθηναϊκό να επανέρχεται με Καλάθη και Σίνγκλετον (52-48, 26’) σε ένα νευρικό δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες. Ο Πασκουάλ έπρεπε να διαχειριστεί και τα τέσσερα φάουλ του Γκιστ, με τους Μοσχοβίτες να ισοφαρίζουν με… τυχερό τρίποντο του Ντε Κολό (55-55, 29’), ωστόσο ο Παππάς με βολές και την καλή άμυνα του Καλάθη στον Τζάκσον, έφεραν το 58-55 του 30’ Η δημιουργία του Ντε Κολό έδωσε τη δυνατότητα στον Ογκουστίν να ισοφαρίσει (61-61, 32:30’’), με τον Γάλλο να σκοράρει στη συνέχεια για το 63-67 (34’)! Ο Ρίβερς με προσωπική ενέργεια μείωσε στον πόντο (67-68, 36’), πριν έρθει ο Τζέιμς για το 71-70 (38’)! Οι δύο ομάδες έκαναν κακές επιθέσεις (Βορόντσεβιτς, Τζέιμς), πριν ο Τεόντοσιτς σκοράρει για τρεις (71-73) με 34,6’’ να απομένουν! Η ΤΣΣΚΑ επέλεξε να κάνει φάουλ στον Καλάθη, ο οποίος ισοφάρισε (73-73, -25,8’’), με τον Ντε Κολό στη συνέχεια να κάνει λάθος, δίνοντας την ευκαιρία για τελευταία επίθεση στους «πράσινους»! Η ευκαιρία πήγε στα σκουπίδια από τη λάθος συνεργασία Μπουρούση-Τζέιμς και οι παίκτες του Ιτούδη είχαν τα τελευταία 17,7’’, με τον Τεόντοσιτς όμως να κάνει κακή επιλογή, με αποτέλεσμα.. παράταση, αφού το σουτ του Γκιστ από τη σέντρα δεν βρήκε στόχο. Ο Καλάθης με το… καλημέρα του έξτρα πεντάλεπτου έκανε το 75-73, με τον Χίγκινς να απαντά (75-75) και τον Γκιστ να καρφώνει για το 77-75 (42’), πριν τις βολές του Τεόντοσιτς (77-77). Ο Ρίβερς με δικές του βολές έκανε το 79-77 και ο Ντε Κολό έχασε μία (79-78, 43’) και ο Ρίβερς με ένα μεγάλο τρίποντο από τη γωνία έδωσε +4 στον Παναθηναϊκό (82-78), ο οποίος έγινε αφεντικό στο παιχνίδι! Το κάρφωμα του Γκιστ για το 85-78 ήταν απλά η αρχή του… πάρτι, με τον κόσμο να ζητά πρόκριση στο Φάιναλ Φορ και… κούπα!