Ο Παναθηναϊκός δεν…εμφανίστηκε καθόλου στο παρκέ

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο στην Κωνσταντινούπολη και γνώρισε τη συντριβή από την σαφώς ανώτερη Φενέρμπαχτσε με 107-77. Άγγιξε το αρνητικό ρεκόρ στην Euroleague το «τριφύλλι». Με ένα δεκάλεπτο μπάσκετ ήταν αδύνατον για τον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει κάτι καλό

στην Κωνσταντινούπολη. Αν και έδειξε ότι έχει τη δυνατότητα να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην πρωτοπόρο της Euroleague, στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω. Η άμυνα πήγε… περίπατο και από τη στιγμή που το παθητικό έγραψε 33 πόντους στην 2η περίοδο, έχασε κάθε επαφή με το σκορ. Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο… μοναδικός κούκος των πρασίνων και φυσικά δεν μπορούσε να φέρει την άνοιξη στην ομάδα του από τη στιγμή που δεν είχε τη συμπαράσταση των συμπαικτών του. Το -30 ισοδυναμεί με την 3η χειρότερη ήττα της ιστορίας του στην Euroleague μετά το -33 από το περσινό ματς κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και το -31 από μία αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ το 2020. Ουσιαστικά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά επήλθε η ολική κατάρρευση των πρασίνων οι οποίοι δεν… εμφανίστηκαν καθόλου στο παρκέ.