Στην κορυφή η Μπαρτσελόνα, 6-0 τη Χιχόν

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 6-0 την Σπόρτινγκ Χιχόν σε παιχνίδι για την 35η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και έφτασε στους 82 βαθμούς, όσους και η Ατλέτικο Μαδρίτης τρεις στροφές πριν το τέλος της περιόδου. Οι Καταλανοί έχουν προβάδισμα στην ισοβαθμία, ενώ ένα πόντο πίσω βρίσκεται η Ρεάλ.

Στο 12’ ο Μέσι άνοιξε το σκορ, μετά από κακή έξοδο του Κουέγιαρ, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Πικέ στην περιοχή.

Στο 64’ ο Σουάρες πέτυχε το 2-0 από θέση οφσάιντ, ενώ στο 74’ δόθηκε πέναλτι υπέρ της Μπάρτσα, με τον Σουάρες να ανεβάζει το δείκτη του σκορ σε 3-0. Με νέο πέναλτι στο 77’ ο Σουάρες ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-0, ενώ οι Καταλανοί πήραν και τρίτο πέναλτι στο 84’, με τον διαιτητή να αποβάλει τον Βράνιες για κράτημα που δεν υπήρχε. Έτσι, στο 84’ ο Νεϊμάρ σκόραρε από τη βούλα, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 88’ το τελικό αποτέλεσμα.

Η 35η αγωνιστική:

Παρασκευή 22 Απριλίου

Λας Πάλμας-Εσπανιόλ 4-0 (45+1 Ελ Ζαρ, 49’ Βιέρα, 56’ Μπιγκας, 75’ Γουακασό)

Σάββατο 23 Απριλίου

Ράγιο Βαγεκάνο-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (7′ Εμπάρμπα, 14′ Μίκου – 35′, 81′ Μπέιλ, 52′ Λούκας Βάσκεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μάλαγα 1-0 (62′ Κορέα)

Μπαρτσελόνα-Χιχόν 6-0 (12′ Μέσι, 63′, 74′ πεν., 77′ πεν., 88′ Σουάρες, 85′ πεν. Νεϊμάρ)

23:05 Εϊμπάρ-Λα Κορούνια