"Σίφουνας" ο ΠΑΟΚ "εξαφάνισε" τον ΟΦΗ

Με πατημένο το γκάζι, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε εύκολα και το εμπόδιο του ΟΦΗ την Τούμπα επικρατώντας με 4-0, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Super League. Ο Δικέφαλος κυριάρχησε του αντιπάλου του παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, ενώ μπόρεσε κράτησει και δυνάμεις στο τελευταίο κομμάτι του ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε και συνεχίστηκε όπως περίπου αναμενόταν.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, έφτανε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς πάντως στο πρώτο τέταρτο να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια καθαρή ευκαιρία. Αυτή ήρθε στο 19′ με σουτ του Άκπομ που απέκρουσε ο Στρέζος, ενώ στο 22′ ο Γρατσάνης αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Σάχοφ εντός περιοχής. Δυο λεπτά αργότερα όμως ήρθε το γκολ. Στο 24′, ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Μάτος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Δικέφαλος ανέβασε κι άλλο το ρυθμό του, και με άξονα τις συνεργασίες Μπίσεσβαρ-Ελ Καντουρί, αλλά και τα τρεξίματα του Ζαμπά, έπαιζε ωραίο ποδόσφαιρο και δημιουργούσε φάσεις. Στο 30′, σουτ του Ελ Καντουρί έδιωξε ο Στρέζος, ένα λεπτό αργότερα ο Σάχοφ έστειλε την μπάλα άουτ, και ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Μαουρίσιο στο 34′, από καλή θέση εντός περιοχής. Στο 35′, ο Δικέφαλος ξαναβρήκε δίχτυα. Ο Ζαμπά έβγαλε παράλληλη σέντρα από δεξιά και Ακπόμ με προβολή έκανε το 2-0. Ο Άγγλος φορ θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα γκολ πριν το ημίχρονο, αλλά στο 45′, μετά από ωραία κάθετη του Σάχοφ, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, σε ένα ελαφρώς πιο χαλαρό τέμπο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάντως έψαχναν και για περισσότερα γκολ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν την μπάλα στην κατοχή τους και έκαναν συνεχές passing game, αλλά δεν είχαν το ίδιο καλές συνεργασίες όσο στο πρώτο μέρος. Από τη μεριά του, ο ΟΦΗ πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν κατάφερνε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Πασχαλάκη. Στο 64′, ο Σάχοφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, λίγο πριν ο ΠΑΟΚ πετύχει και τρίτο γκολ. Στο 65′, ο Μπίσεσβαρ έδωσε στον Ακπόμ, αυτός σέντραρε στον Ζαμπά και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 3-0. Ακολούθως, ο Πέλκας μπήκε στη θέση του Μπίσεσβαρ, ενώ στο 72′ ο Κάνιας πέρασε αντί του Μαουρίσιο. Στο 80′, ο Ακπόμ διπλασίασε τα τέρματά του. Μετά από πάσα του Ζαμπά, ο Άγγλος με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΟΚ. Λίγο μετά μπήκε και ο Σφιντέρσκι, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ο οποίος γύρισε στο 4-4-2. Τελικά, το σκορ δεν άλλαξε και έμεινε στο 4-0…