Πρώτη γκέλα για τον Ολυμπιακό στη Ξάνθη

Παρά την ανωτερότητά του ο Ολυμπιακός, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της Ξάνθης και έφυγε από τα Πηγάδια με το τελικό 1-1, χάνοντας τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα. Φουριόζος μπήκε στο ματς με την Ξάνθη ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» αμέσως έδειξαν τις… διαθέσεις τους απέναντι στους Ακρίτες τους οποίους και «σφυροκοπούσαν» με συνεχόμενες επιθέσεις στην εστία του Ζίφκοβιτς. Μάλιστα κατάφερε και σχετικά νωρίς να προηγηθεί στο ματς, αφού στο 12′ ο Σεμπά «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση κόρνερ και ο Ένγκελς με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης για το 0-1.

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν ακόμη πιο επιθετικοί και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει το δείκτη του σκορ τουλάχιστον στο 0-3, με τα όσα έχασαν! Ο Τζούρτζεβιτς είχε τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει, ενώ ο Σεμπά είχε την καλύτερη στο 39′! Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου όμως και πάλι εφαρμόστηκε στο παιχνίδι του Ολυμπιακού! Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» δεν σημείωναν το δεύτερο γκολ, η Ξάνθη από το πουθενά κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 43′ ο Μπρίτο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λισγάρας ξεχασμένος από την άμυνα του Ολυμπιακού με το κεφάλι σημείωσε το 1-1. Δύο λεπτά νωρίτερα από το γκολ του Ολυμπιακού, ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όταν Οφόε και Φορτούνης συνδυάστηκαν στην κόντρα και ο τελευταίους σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι αφού πρώτα ξεμαρκαρίστηκε, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Μια φάση στην οποία οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Λισγάρα στην περιοχή. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με διαφορετικό τρόπο απ” ότι το πρώτο, γιατί ναι μεν ο Ολυμπιακός πίεζε για το γκολ, όμως η Ξάνθη οπισθοχώρησε με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει κατά πολύ. Όμως παρότι ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού η Ξάνθη ήταν αυτή που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαρία με τον Γέντρισεκ ο οποίος έστρωσε στον Λουσέρο, αλλά το σουτ του Αργεντινού κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ. H απάντηση από τον Ολυμπιακό ήταν άμεση με τον Σεμπά να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 60′ ο οποίος βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή μετά την ωραία ενέργεια του Τζούρτζεβιτς όμως το σουτ του, έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς. Η Ξάνθη παραλίγο να φέρει» τούμπα» το ματς στο 65′ με τον Ντε Λούκας που έκανε την κεφαλιά ψαράκι ύστερα από την σέντρα του Γέντρισεκ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καπίνο. Στο 73′ ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Εμενίκε, ύστερα από προσπάθεια του Καρσελά, όμως ο Καλογερόπουλος υπέδειξε χέρι του Νιγηριανού και ακύρωσε σωστά το γκολ. Από εείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός ανέβασε πολύ τον ρυθμό όμως δεν μπορούσε να «τρυπήσει» την πολύ καλά αμυντικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο Ξάνθη με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.