Ο ΠΑΟΚ πέρασε "αέρας" από την Κρήτη

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει από μία έδρα, όπου είναι δεδομένο ότι οι αντίπαλοι του στη «μάχη» του τίτλου θα δυσκολευτούν ιδιαίτερα, αν και κυρίως στο πρώτο μέρος, προβλημάτισε έντονα με την απόδοση του. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν κακοί στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Λίγο μετά και συγκεκριμένα, στο 21ο λεπτό, ο Κάνιας έκανε ένα μεγάλο λάθος στο κέντρο, από το οποίο επωφελήθηκε ο Παπαστεριανός και με ένα ωραίο σουτ έκανε το 1-0, «παγώνοντας» τον ΠΑΟΚ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου έχασε τον έλεγχο, αντιμετωπίζοντας μεγάλο πρόβλημα στο κέντρο, ενώ ήταν φανερό ότι ο αγωνιστικός χώρος δυσκόλευε πολύ τους παίκτες του ΠΑΟΚ, που δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις. Εκεί ήταν η στιγμή που… μίλησε ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ! Ο Ολλανδός επέστρεψε μετά από καιρό στο βασικό σχήμα και φρόντισε να κάνει με το… καλημέρα αισθητή την παρουσία του, σκοράροντας το πρώτο γκολ, ενώ έδωσε και δύο ασίστ σε Μάτος και Ζαμπά. Ο Μπίσεσβαρ ήταν αυτός που έφερε το παιχνίδι στα ίσα, στο 37′ με τον Ελ Καντουρί να τον βρίσκει πολύ ωραία και τον Ολλανδό να κάνει το 1-1, σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα. Λίγα λεπτά μετά, ήταν αυτός που… σέρβιρε, καθώς από δική του εκτέλεση κόρνερ, ο Μάτος με κεφαλιά έκανε το 2-1. Ο ΠΑΟΚ, από τη στιγμή που κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο ημίχρονο, όπου δεν ήταν καθόλου καλός και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, μπήκε με άλλο αέρα και ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και πολύ γρήγορα έφτασε στο 3-1, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το «διπλό» με τον Μπίσεσβαρ και πάλι να συνεργάζεται όμορφα με τον Ζαμπά και τον Βραζιλιάνο με άψογο τελείωμα να σκοράρει. Το σημείο «κλειδί» για τον ΠΑΟΚ, ήταν η εσωτερική αλλαγή του Λουτσέσκου, με τον Ρουμάνο να περνάει στον άξονα τον Μπίσεσβαρ και στα αριστερά τον Ελ Καντουρί, κάτι που άλλαξε σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του «Δικεφάλου», με τον Ολλανδό να δημιουργεί πολλές επικίνδυνες καταστάσεις, όντας σε μεγάλη μέρα. Στον αντίποδα, ο ΟΦΗ είχε μία καλή φάση με τον Αραβίδη στο δεύτερο μέρος, ωστόσο από εκεί και πέρα δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να διαμαρτύρονται σε αρκετές περιπτώσεις για το επικίνδυνο παίξιμο των Κρητικών, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με αφορμή και τους πανηγυρισμούς του Πασχαλάκη μετά το 1-2. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ήταν το ντεμπούτο του Νίκου Καρέλη, που κυνήγησε το γκολ σε αρκετές περιπτώσεις και στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις, ενώ αρκετό χρόνο πήρε και ο Βέρνμπλουμ, μπαίνοντας στη θέση του πολύ κακού σήμερα, Κάνιας, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο ουσίας και ψυχολογίας και να στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο παιχνίδι με την Τσέλσι και στη συνέχεια στο ντέρμπι της Τούμπας με την ΑΕΚ.