Ο ΠΑΟΚ έβαλε "φωτιά" στο πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι της Τούμπας! Ο Δικέφαλος με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Σάχοφ και Πρίγιοβιτς, επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού, μειώνοντας πλέον τη μεταξύ τους διαφορά στους 8 βαθμούς, ενώ περιμένει και ο Πανιώνιος που είναι στους 7 βαθμούς από τον Ολυμπιακό και έχει ένα αγώνα λιγότερο, αυτόν με την ΑΕΚ.  Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αιφνιδιάζει τον ΠΑΟΚ, παίρνοντας πολλά μέτρα στο γήπεδο και πιέζοντας ψηλά. Οι ερυθρόλευκοι μάλιστα θα μπορούσαν να σκοράρουν καθώς μέχρι το 15′ πρόλαβαν να χάσουν τρεις σημαντικές ευκαιρίες.
Μία με τον Σισοκό στο 4′ και δυο με τον Ανσαριφάρντ, κυρίως όμως λόγω λαθών του Γλύκου που έδειχνε να μην είναι συγκεντρωμένος. Οι γηπεδούχοι, που αμύνονταν στο 1/3 του γηπέδου, είχαν σοβαρά προβλήματα στο κέντρο, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι σπουδαίο επιθετικά στο πρώτο μισαωρο, ενώ έδειχναν αγχωμένοι, ασύνδετοι μεταξύ των γραμμών τους και χωρίς κάποιον παίκτη που μπορεί να πάρει την ομάδα στις πλάτες του στο φτιάξιμο του παιχνιδιού. Ο Δικέφαλος έδειξε να ξυπνάει και να παίρνει τα ηνία του ματς μετά το 30′, δείχνοντας μεγαλύτερο πάθος και αποφασιστικότητα στις κινήσεις του. Απείλησε για πρώτη φορά στο 34′ με σουτ του Τζάλμα, ένα λεπτό αργότερα ο Ουάρντα, από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, ενώ στο 38′ ο Βαρέλα με κεφαλιά δε βρήκε στόχο. Στο 44′, ο Ενρίκε, από πολύ καλή θέση μέσα από την περιοχή, έκανε κακό τελείωμα, έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, με τις τελικές προσπάθειες να είναι 6-4 υπέρ του ΠΑΟΚ και την κατοχή της μπάλας μοιρασμένη. Οι παίκτες του Ίβιτς μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας μια ευκαιρία με ψαλιδάκι του Ενρίκε στο 48′ και γενικά ψάχνοντας περισσότερο το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα. Αυτό ήρθε στο 53′, όταν μετά από κόρνερ του Ουάρντα, κεφαλιά του Μαλεζά και απόκρουση του Λεάλι, ο Σάχοφ στην επαναφορά με σουτ έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Επτά λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος διπλασίασε τα τέρματά του. Στο 60′, ο Ενρίκε έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Πρίγιοβιτς με πλασέ έκανε το 2-0 βάζοντας φωτιά στην Τούμπα. Τα τελευταία λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός δε δημιούργησε κάτι σπουδαίο, ο Πρίγιοβιτς έχασε μια ευκαιρία στο 86′, ο Ουάρντα είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις, αλλά το 2-0 δεν άλλαξε…