Πρώτοι στην κατηγορία τους τερμάτισαν οι  Φινλανδοί Kalle Rovanperä — Jonne Halttunen με τη SKODA Fabia R5 evo και ταυτόχρονα κέρδισαν και το πρωτάθλημα στην κατηγορία τους.Ο εργοστασιακός οδηγός της SKODA Motorsport είναι ο νεαρότερος οδηγός στην ιστορία που κερδίζει τίτλο στο WRC.

Με τη δεύτερη εργοστασιακή SKODA Fabia R5 evo τερμάτισαν στη 2η θέση οι  Jan Kopecky – Jan Hlousek. Η αγωνιστική ομάδα της Skoda έκανε στην Ουαλία το 1-2 και έτσι η SKODA Motorsport παραμένει επικεφαλής στη βαθμολογία των κατασκευαστών με αυξημένη πλέον διαφορά από τη δεύτερη ομάδα. Η SKODA έχει 300 βαθμούς ακολουθεί η Ford με  247 βαθμούς και στην 3η θέση είναι η Citroën με 120  βαθμούς.

Στην κλάση RC2, έξι αυτοκίνητα στην πρώτη δεκάδα ήταν SKODA Fabia R5.

Στον αγώνα στο ράλι  Ουαλίας τα κύρια χαρακτηριστικά ήταν η βροχή, η  λάσπη και η ομίχλη. Το δίδυμο των νικητών κινήθηκε σωστά, χωρίς λάθη και χωρίς εξάρσεις.

Ο επόμενος αγώνας είναι το Ράλι Ισπανίας . Θα γίνει από τις 24-27 Οκτωβρίου.

Νικητής στο Ράλι Ουαλίας στην κατηγορία WRC2  ο Kalle Rovanperä με τη SKODA Fabia R5 evo gr.