Νέα "σφαλιάρα" και από το κακό στο χειρότερο ο Ολυμπιακός

Από το κακό στο χειρότερο πάει ο Ολυμπιακός και η αντεπίθεση για το τίτλο, μετά τη ήττα από την ΑΕΚ δεν ξεκίνησε ποτέ αφού υποχρεώθηκε σε νέα ήττα, αυτή τη φορά μέσα στο «σπίτι» του από τον Ατρόμητο. Ο Ολυμπιακός δείχνει ότι θέλει αρκετή δουλειά για να μπορέσει να μπει στον σωστό δρόμο και να επιστρέψει στις εμφανίσεις που του αξίζουν και μας έχει συνηθίσει. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν για τέταρτο ματς μακριά από τη νίκη στο πρωτάθλημα σε ένα ματς στο οποίο έδειξε και πάλι ότι δεν έχει το εύκολο γκολ και θέλει δουλειά η ομάδα στη δημιουργία και την ανάπτυξή της.

Σίγουρα ο Ολυμπιακός με το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε άλλη διάθεση για μπάλα. Ήταν πιο γρήγορος και πιο πιεστικός στον αντίπαλό του. Από την άλλη όμως αυτό που έλειπε από την ομάδα ήταν η δημιουργία και για αυτό δεν κατάφερε ποτέ να δημιουργήσει και τη μεγάλη ευκαιρία. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Γιαννιώτη. Μάλιστα από νωρίς άλλαξαν και τα πλάνα του Τάκη Λεμονή, ο οποίος αναγκάστηκε μόλις στο 12′ να αλλάξει τον Μπεν, καθώς τραυματίστηκε και έβαλε στο ματς τον Μάριν. Ο Ολυμπιακός σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά προσπαθούσε να απειλήσει τον Ατρόμητο μόνο από τα πλάγια με «γεμίσματα», χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι. Έτσι έμεινε και το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο…Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε ποτέ ο Ολυμπιακός να βρει τη δημιουργία που έψαχνε και στο πρώτο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κάνουν επιθέσεις από τα πλάγια με σέντρες και να μην μπορούν έτσι να… σπάσουν την αμυντική λειτουργία του Ατρόμητου. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σε μία από τις λίγες επιθέσεις τους να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 60′ ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Κιβρακίδη να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και να κάνει το 0-1! Αμέσως ο Τάκης Λεμονής έβαλε στο παιχνίδι τον Εμενίκε και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2, προκειμένου να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή. Και πάλι όμως δεν άλλαξε κάτι στις επιθετικές προσπάθειες του Ολυμπιακού. Οι σέντρες δεν μπορούσαν να βρουν τον επιθυμητό στόχο, με συνέπεια να μην μπορεί η ομάδα να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Είχε μία καλή ευκαιρία στο 82ο λεπτό, όταν ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρομαό έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε προτού η μπάλα περάσει την γραμμή. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για μια φάση όπου ο διαιτητής της αναμέτρησης Αρετόπουλος δεν έδωσε πέναλτι στο 79′! Ο Σεμπά μπήκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου και ο Νασιμέντο τον ανέτρεψε χωρίς όμως ο διαιτητής να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι…