Λιβάγια και Αραούχο "καθάρισαν" για την ΑΕΚ

Με τους Μάρκο Λιβάγια και Σέρχιο Αραούχο πρωταγωνιστές και… εκτελεστές η ΑΕΚ καθάρισε τον ΠΑΣ (3-1) και επέστρεψε στην κορυφή, έστω κι αν δεν βρέθηκε στην καλύτερη μέρα της. Η Ένωση, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα εμφάνισε προβληματική εικόνα κυρίως στην κυκλοφορία με εύκολα πουλήματα της μπάλας δείχνοντας έλλειψη συγκέντρωσης, ωστόσο χάρη στην ποιότητα της μεσοεπιθετικής γραμμής πέτυχε τρία γκολ και πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Οι τρεις βαθμοί είναι το μοναδικό που κρατά η ΑΕΚ από το αποψινό ματς (μαζί με την εμφάνιση των Λιβάγια – Αραούχο) απέναντι στον ΠΑΣ, ο οποίος είναι μια σοβαρή ομάδα με σχέδιο κάτι που φάνηκε και σήμερα. Στο 11ο λεπτό πάντως ο Στυλιαράς αρνήθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους στο τάκλιν του Τσιντώτα στον Μπετρά. Η Ένωση, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς στο πρώτο μέρος με γκολάρα του Λιβάγια, ενώ οι Γιαννιώτες ισοφάρισαν με την σέντρα στην επανάληψη με τον Γαρουφαλιά. Η απάντηση ήταν άμεση, με τον Αραούχο να σημειώνει το δεύτερο γκολ χάρη σε υπέχοχη ασίστ του Λιβάγια, ενώ λίγο αργότερα ο ΠΑΣ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σκόνδρα. Η ομάδα παρ’ ότι είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα συνέχισε να εμφανίζει τα ίδια συμπτώματα μη συγκέντρωσης και εύκολων λαθών. Όλα τελείωσαν, εν τέλει, με τον Αραούχο να εκτελεί άψογα για δεύτερη φορά τον αντίπαλο γκολκίπερ στο φινάλε, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη, μαζί βεβαίως με τον Λιβάγια.