Καλύτερος ο Παναθηναϊκός αλλά τελικά στάθηκε άτυχος και αποκλείστηκε

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός αλλά τελικά στάθηκε άτυχος και αποκλείστηκε.
Στο ποδόσφαιρο, όπως και στην ίδια τη ζωή, αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα. Η ουσία, δηλαδή. Αυτό μένει. Ο Παναθηναϊκός σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερος από την Σταντάρ Λιέγης στα δύο ματς για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μόνο που οι Βέλγοι ήταν ουσιαστικοί και στο τέλος πανηγύρισαν την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Από τη μία τα κενά στην άμυνά του, μετά το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης με την Σταντάρ Λιέγης. και από την άλλη… τα δοκάρια, δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να προκριθεί στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στην κατάμεστη Λεωφόρο από τους Βέλγους με 2-1 και πλέον θα αγωνιστούν στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ για μία θέση στους ομίλους της διοργάνωσης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή στο ματς. Είχε τις ευκαιρίες, προηγήθηκε, αλλά η Σταντάρ έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 στο τέλος πρώτο 45λεπτου της αναμέτρησης. Η πρόκριση για τον Παναθηναϊκό είχε μετατραπεί σε διάστημα έξι λεπτών (τόσο χρειάστηκε η Σταντάρ για να κάνει την ανατροπή) σε εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 16΄ με αυτογκόλ του Αρσλάναγκιτς, ο οποίος στην προσπάθειά του κόψει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έφθανε και σε δεύτερο γκολ, έγινε το αντίθετο. Σε δύο αντεπιθέσεις της η Σταντάρ σημείωσε δύο γκολ. Στο 36΄ο Μπομπό ισοφάρισε και στο 42΄ο Μποκού έκανε το 2-1 για τους Βέλγους.  Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένος στο ματς. Ήταν νευρικός, αλλά από τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου και μετά συνήλθε. Τον σταμάτησαν, όμως, τα… δοκάρια. Πρώτα ο Ντίνας (72) και μετά ο Σιλντενφελντ (78) έστειλαν τη μπάλα στο δοκάρι. . Κάπου εκεί είχε… τελειώσει και το ματς. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Βέλγους να πανηγυρίζουν για μία ανέλπιστη γι΄ αυτούς πρόκριση.
Πηγή: filathlos.gr

Tags: , , ,