Και τώρα τρέχει

Ο Αντρές Τσάβες ήρθε από τον πάγκο στο 64’, έκανε τη δουλειά του για τον Παναθηναϊκό που ήταν κακός στα Περιβόλια όμως το γκολ του «Comandante» δεν έφτανε. Οι «πράσινοι» ήταν μια ομάδα χωρίς ενέργεια, με πολλά προβλήματα και δυσκολία στην ανάπτυξη, ωστόσο ο Αργεντινός παικταράς βρήκε τον τρόπο να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό. Το 0-1 όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Παναθηναϊκός φαινόταν να βρίσκεται συνολικά σε… άλλο γήπεδο.

Ειδικότερα το κέντρο της άμυνας, με το Μολέδο να τραυματίζεται κιόλας στο φινάλε, «χάρισε» φάσεις στον Πλατανιά όπως κι αυτή του γκολ από τον Κοροβέση που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στα Χανιά. Το πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, βέβαια, δεν είναι μόνο πως δεν είχε περιθώρια για απώλεια βαθμών, αφού με τον ένα βαθμό που πήρε είναι στο -1 καθώς ξεκίνησε με -2 και με το καλημέρα έμεινε πίσω με 4 πόντους από την κορυφή, αλλά ό,τι στο τέλος θα ξεμείνει κι από παίκτες. Οι «πράσινοι» έχουν στα «πιτς» Κουλιμπαλί, Βιγιαφάνιες και Ρέις, ενώ στη λίστα προστίθεται και ο Μολέδο που έχει τραυματιστεί σοβαρά στο δεξί χέρι. Μέσα σε όλα, ο Γιόχανσον αναγκάστηκε να παίξει 90+ λεπτά ενώ υπολογιζόταν πως θα παίξει για περίπου μια ώρα, στο δικό του ντεμπούτο με το «Τριφύλλι»…Ο Ουζουνίδης πάντως προς τιμή του δεν έψαξε για δικαιολογίες λέγοντας: «Το πιο σημαντικό είναι πως για ακόμα μία φορά ενώ πετυχαίνουμε γκολ, δεχόμαστε σε πέντε λεπτά τέρμα. Έτσι δεν είσαι μεγάλη ομάδα και πρέπει να το βελτιώσουμε. Σίγουρα υπήρχε κούραση, οι απουσίες των ακραίων, ο τραυματισμός του Μολέδο. Σε ένα εκτός έδρας ματς όμως, όταν σκοράρεις πρέπει να κρατάς το σκορ».