Η Εθνική έχασε την ευκαιρία και τώρα τρέχει

Η Εθνική Ελλάδος παίζοντας με τις βασικές αρχές του παιχνιδιού της για 30′ λεπτά κατάφερε να χάσει μέσα από τα χέρια της τη νίκη κόντρα στη Σλοβενία, η οποία επιβλήθηκε με 78-72 για την 3η αγωνιστική του α” ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα ήταν για 30’ λεπτά εξαιρετική έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τόσο τον Κώστα Σλόυκα όσο και τον Γιώργο Παπαγιάννη με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ σταθερά για ακόμα μία φορά ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με άλλους 10 πόντους, όμως η αργοπορία στις αλλαγές στα τελευταία λεπτά, η κούραση παικτών και το μικρό rotation οδήγησαν στη δεύτερη ήττα της Ελλάδας στο φετινό τουρνουά.

Η ειδοποιός διαφορά των δύο ομάδων στο δεκάλεπτο ήταν στο τρίποντο με την Ελλάδα να έχει 0/2 την ώρα που οι Σλοβένοι είχαν 3/6 (προϊόν του double team της Ελλάδας που άφηνε ελεύθερους περιφερεικούς) με τον Ντόντσιτς να έχει ήδη 2/2 και το σκορ να φτάνει στο 23-13. Η Ελλάδα κατάφερε να μειώσει ακόμα και στο καλάθι (32-30), όμως το τρίποντο του Ντόντσιτς στην εκπνοή του δευτέρου δεκαλέπτου έκλεισε το ημίχρονο στο 35-30. Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική κατάφερε να… εξαφανίσει τον Ντράγκιτς και παράλληλα να φορτώσει με φάουλ τον Ράντολφ, με αποτέλεσμα η Σλοβενία να δυσκολεύεται πάρα πολύ στο επιθετικό κομμάτι και έτσι η βρέθηκε μπροστά με 52-58. Το τελευταίο μέρος του αγώνα μπήκε με την Σλοβενία ελαφρώς πιο ανεβασμένη, την ώρα που η Ελλάδα είχε ρίξει το βάρος των επιθέσεων της στο τρίποντο με αποτέλεσμα να φτάσει το σκορ στο 60-62. Ο Λούκα Ντόντσιτς βρήκε τα πατήματα του και ισοφάρισε το σκορ σε 66-66, ενώ δημιούργησε και το τρίποντο του Μούριτς που έκανε το 69-66, με την Ελλάδα να έχει ξεμείνει από δυνάμεις. Η Σλοβενία σε 7:30 περίπου λεπτά έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 18-8. Τα λάθη και η αδράνεια στις αλλαγές του ελληνικού πάγκου έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο να πάρει η Σλοβενία κεφάλι στο σκορ με αποτέλεσμα η διαφορά των 5 πόντων στα τελευταία δεύτερα να είναι σχεδόν καταδικαστική.