"Ατσάλι" η ΑΕΚ "εξαφάνισε" την Μίλαν

Στη δεύτερη αναμέτρηση με τη Μίλαν των πολλών εκατομμυρίων, η ΑΕΚ την εξαφάνισε. Την έκανε να φαίνεται ομαδούλα γειτονιάς, που ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτε περισσότερο από το να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι και να πανηγυρίζει στο φινάλε που δεν έχασε. Γιατί το 0-0 που σφράγισε και το ματς του ΟΑΚΑ, μόνο την ΑΕΚ αδικεί. Με πλήρη εμφάνιση, με απίστευτη τακτική, με πολλούς πρωταγωνιστές, η ΑΕΚ έπαιξε τη σπουδαία ιταλική ομάδα όπως η γάτα με το ποντίκι και έκανε τους 50.000 Ενωσίτες να παραληρούν στην εξέδρα για τη μεγάλη κυρία της Ευρώπης.

Τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ που περιόρισε τους Ιταλούς μόλις σε μία τελική, ενώ η ίδια άγγιξε το γκολ έχοντας στα πρώτα 45 λεπτά 5 καλές τελικές στιγμές. Η Μίλαν ήταν αυτή που ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου καθώς προσπάθησε να πιέσει και να κλείσει στα καρέ της την ΑΕΚ και σε ένα βαθμό να το καταφέρνει μέχρι ο Μανόλο Χιμένεθ να κάνει τις διορθωτικές κινήσεις που άλλαξαν και πάλι τη ροή. Η πρώτη καλή στιγμή ωστόσο του δευτέρου μέρους ανήκει στην ΑΕΚ με τον Λάζαρο να εκτελεί στημένη μπάλα τον Βράνιες να νικά στον αέρα τον Μουσάκιο και την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα. Στη συνέχεια η Μίλαν είχε τη μεγαλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι για να ανοίξει το σκορ καθώς πρώτα στο 56’ το πλασέ του Ρομανιόλι μετά από παράλληλη σέντρα του Τσαλχάνογλου μπλοκάρει ο Ανέστης, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Μοντολίβο βγαίνει από τα δεξιά πιάνει το σουτ και η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ανέστη. Η ΑΕΚ από εκείνη τη στιγμή και μετά θωράκισε το κέντρο της ενώ μόλις στο 60o λεπτό ο Λάζαρος πιάνει ένα υπέροχο σουτ με την μπάλα να σκάει μπροστά στον γκολκίπερ της Μίλαν και να περνά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ που είχε ανεβάσει και πάλι την απόδοση της βγαίνει από τα δεξιά με σέντρα του εξαιρετικού Γκάλο, ο Λιβάγια πήρα την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη. Το ματς πήγε να γίνει ροντέο καθώς η Μίλαν βγήκε και πάλι μπροστά με τον Τσαλχάνογλου να συγκλίνει στο κέντρο να πιάνει το σουτ αλλά ο Ανέστης που ήταν σε ετοιμότητα έδιωξε με τις γροθιές. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και πάλι η σειρά του Γκάλο με σουτ από μακρινή απόσταση που μπλόκαρε ο Ντοναρούμα. Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκεται μπροστά και να απειλεί τους «Ροσονέρι», και στο 76o λεπτό ο Αραούχο δίνει την πάσα στον Λιβάγια, ο Κροάτης τροφοδοτεί τον Αργεντινό, αλλά το σουτ του «Τσίνο» δεν ανησυχεί τον Ντοναρούμα. Η ΑΕΚ δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη στο παιχνίδι καθώς στο 90o λεπτό είχε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει καθώς μετά από υπέροχη ενέργεια του Γιόχανσον, ο Σουηδός έπιασε οβίδα από μακριά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω χωρίς να του κάνει το χατίρι. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης με την Ένωση να μένει αήττητη στον όμιλο της στο Europa League έχοντας ολοκληρώσει τις δύο αναμετρήσεις με τους Ιταλούς.