Έχασε τζάμπα την νίκη ο Ολυμπιακός από τα χέρια του Ρομπέρτο

Νέα μεγάλη εμφάνιση από τον Ολυμπιακό, κοίταξε στα μάτια και την Μπενφίκα μέσα στο «Ντα Λουζ» και πήρε «χρυσή» ισοπαλία στη μάχη για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Από ένα κόρνερ που δεν έπρεπε να δοθεί ποτέ ο Ολυμπιακός έχασε μέσα από τα χέρια του το μεγάλο διπλό στη Λισαβόνα που θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες του Μίτσελ! Οι ερυθρόλευκοι πλέον με νίκη απέναντι στην Μπενφίκα έχουν την τύχη της πρόκρισης στα πόδια τους. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ιδανικά στο πρώτο ημίχρονο και αφού ο Μήτρογλου είδε και απόειδε με τρεις χαμένες ευκαιρίες, έγινε «δημιουργός» και έδωσε ασίστ στο υπέροχο γκολ του Τσόρι Ντομίνγκες στο 29′, βάζοντας την σφραγίδα του στο 45λεπτο. Το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ήταν καταστροφικό, όχι γιατί ο Ολυμπιακός «έπεσε» σε απόδοση, όπως είχε συμβεί στην πρεμιέρα κόντρα στην Παρί, αλλά γιατί το γήπεδο έγινε βούρκος για περίπου μισή ώρα. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» κλείστηκαν, έχασαν την ευκαιρία για το 2-0 με τον Φουστέρ στο 58′ όταν η μπάλα κόλλησε αντί να πάει στο τέρμα και εν συνεχεία προδόθηκαν από το μοναδικό λάθος του Ρομπέρτο σε όλη τη σεζόν…Το τελικό 1-1 αφήνει πικρή γεύση στους ερυθρόλευκους που συνολικά ήταν καλύτεροι από τους «αετούς» στο «Εστάντιο Ντα Λουζ». Με νίκη στις 5/11 στο Φάληρο, οι Πειραιώτες παίρνουν προβάδισμα για την πρόκριση και το απέδειξαν στη Λισαβόνα.