Το σεντόνι μπορεί να περιμένει

Άδοξα έληξε το ταξίδι του ΠΑΟΚ προς τους ομίλους του Champions League. Ο Δικέφαλος γνώρισε την ήττα με 1-4 από την Μπενφίκα στην Τούμπα, αποκλείστηκε και τελικά θα συνεχίσει στους ομίλους του Europa League, ανανεώνοντας το ραντεβού του για του χρόνου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε παθιασμένα στο γήπεδο και πίεσε τον αντίπαλο του από το πρώτο λεπτό. Μάλιστα κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση στα πρώτα δευτερόλεπτα, αλλά η εκτέλεση του Πέλκα βρήκε στο τείχος.

Μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν ο Λημνιός με σουτ εντός περιοχής έφτασε κοντά στο γκολ αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 13′ όμως το γκολ μπήκε. Οι παίκτες του Δικεφάλου έκαναν μια κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Μαουρίσιο και ο τελευταίος με πάσα έστρωσε στον Πρίγιοβιτς για το 1-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι στο 16′ αλλά ο Λημνιός ανακόπηκε την τελευταία στιγμή πριν βγει τετ α τετ έχοντας δίπλα του και τον Πρίγιοβιτς. Τα πράγματα όμως σε λίγα λεπτά άλλαξαν άρδην και κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 20′, από εκτέλεση κόρνερ ο Ζαρντέλ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ 5 λεπτά αργότερα ήρθε η απόλυτη ανατροπή. Στο 25′, ένα ολέθριο διπλό σφάλμα του Πασχαλάκη έφερε το πεναλτι για την Μπενφίκα, το οποίο εκτέλεσε ο Σάβιο και έκανε 1-2. Η αναπάντεχη εξέλιξη του ματς επηρέασε φανερά τους παίκτες του ΠΑΟΚ που στα επόμενα λεπτά έκαναν πολλά αβίαστα λάθη, χωρίς να κοστίσουν πάντως. Στο 35′, ο Μάτος με κεφαλιά ήταν έτοιμος να ισοφαρίσει αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά. Αυτό ήταν όμως απλά μια αναλαμπή, καθώς ακολούθησε στο 39′ το γκολ του Πίτσι με πλασέ από ύψος της περιοχής που έκανε το 1-3 και “πάγωσε” τελείως την Τούμπα. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος με τον Ουάρντα αντί του Λημνιού, αλλά τα πράγματα δεν αλλαξαν ιδιαίτερα. Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 49 ο Βαρέλα ανέτρεψε τον Ντίας, ο Σάλβιο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-4. Στο 51′, ο ΠΑΟΚ στάθηκε και πάλι άτυχος καθώς η κεφαλιά του Πρίγιοβιτς από κόρνερ του Ουάρντα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Το υπόλοιπο του ματς ήταν περισσότερο τυπικής σημασίας. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πετύχει γκολ, έχασε ευκαιρίες, αλλά τελικά το 1-4 έμεινε μέχρι τέλους.