Την "έκαψε" ο Μπάρκας και η άμυνα της

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή (2-2), πληρώνοντας τα τραγικά λάθη από τον Μπάρκα και την αστάθεια της άμυνας της. Οι Κιτρινόμαυροι πήραν νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα, έχοντας κλείσει σωστά τον αντίπαλό τους, ωστόσο στη συνέχεια τα λάθη της άμυνας αλλά και του Μπάρκα έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή να μπει ξανά στο ματς. Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Ηρακλή, πιέζοντας τον αντίπαλό της και φτάνοντας γρήγορα στο γκολ, ωστόσο ένα κακό διάστημα που είχε έφεραν την ισοφάριση.

Το γκολ για την Ένωση ήρθε στο 19ο λεπτό. Ο Ηρακλής εκτέλεσε κόρνερ, η ΑΕΚ βγήκε στην κόντρα, ο Μάνταλος διέσχισε όλο το γήπεδο, πέρασε την μπάλα στον Βάργκας που από κοντά άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 39′. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε πολύ έξυπνα ένα μακρινό φάουλ, ο Περόνε κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και με προβολή έκανε το 1-1, καθώς ο Μπάρκας δεν κατάφερε να αποκρούσει. Στο 59ο λεπτό οι Βράνιες και Μπάρκας δεν συνεννοήθηκαν, με τον πρώτο να γυρίζει με κεφαλιά στον δεύτερο που είχε βγει και τελικά ο Μπακάκης έδιωξε σωτήρια την μπάλα, πριν αυτή περάσει την γραμμή. Ωστόσο, αυτό το λάθος δεν έκανε τον Μπάρκα να… σοβαρευτεί, καθώς στο 64ο λεπτό πήγε να ντριπλάρει μέσα στην περιοχή, ο Κούρος του έκλεψε την μπάλα και ο Μοντέιρο που ήρθε από πίσω, έκανε το 2-1 για τον Ηρακλή. Η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα και μπήκε στον αγώνα στο 75ο λεπτό. Ο Αραούχο έκανε το σουτ, ο Χουάντερσον απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Χριστοδουλόπουλο και αυτός από κοντά με τακουνάκι έκανε το 2-2. Οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, θέλοντας να κάνουν την ανατροπή, με την ΑΕΚ να μένει με 10 παίκτες στο 82ο λεπτό, καθώς ο Μπακάκης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ της νίκης, ωστόσο το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες, αλλά και η κούραση δεν την βοήθησαν. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει ξανά το προβάδισμα, καθώς ο Λεοζίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα από δεξιά, αλλά πλάσαρε πολύ άουτ. Έτσι, το 2-2 ήταν το τελικό σκορ…Ο Ηρακλής παρά τα προβλήματα του έπαιξε στα ίσια την ΑΕΚ και στο τέλος κέρδισε έναν βαθμό που μπορεί να του φανεί πολύτιμος για τη συνέχεια, ενώ η ΑΕΚ έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για να προλάβει τα πλέι οφς.