Τελικά αυτή η Εθνική έχει…άντερα!

Η Εθνική Ελλάδος, αφήνοντας στη λήθη τις κακές της εμφανίσεις στη πρώτη φάση του Eurobasket και βγάζοντας ψυχή στο παρκέ, προσέφερε μία… παράσταση για ένα ρόλο για να ανταμοιφθεί με μια παλληκαρίσια πρόκριση στους «8″ της επόμενης φάσης του Ευρωμπάσκετ, νικώντας την Λιθουανία με 77-64 με τους Νικ Καλάθη και Κώστα Σλούκα να είναι και πάλι οι ηγέτες της ομάδας. Η Εθνική ξεκίνησε με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Παπαγιάννη και μπήκε αρκετά καλά στο παρκέ με τους Καλάθη και Πρίντεζη να πετυχαίνουν τους πρώτους 13 πόντους, με τον έμπειρο πόιντ γκαρντ να μετρά από νωρίς 2/2 τρίποντα.

Η Λιθουανία στα πρώτα λεπτά είχε μόνο τον Βαλαντσιούνας σε καλή κατάσταση, έχοντας την απόλυτη υπεροχή στη ρακέτα, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να προσπαθεί να τον σταματήσει, όμως φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ, όμως και πάλι η Ελλάδα βρισκόταν μπροστά όντας ουσιαστική και εύστοχη στην επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσει την περίοδο στο 25-17. Στη β’ περίοδο ο Κώστας Μίσσας αποφάσισε να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες, κάτι που κόστισε στην Ελλάδα, μιας και είδε την Λιθουανία να τρέχει ένα σερί 8-3 ενώ φορτώθηκε από νωρίς με 3 φάουλ και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Η επαναφορά του Νικ Καλάθη στο παρκέ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού, με την Εθνική να έχει ξανά κίνηση στο παρκέ και τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να μοιράζει ασίστ προς… πάσα κατεύθυνση. Ο Βαλαντσιούνας βρισκόταν παρόλα αυτά σε πολύ καλή βραδιά και ήταν αυτός που κατάφερε να μειώσει και να κλείσει το σκορ στο ημίχρονο στο 37-30. Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με… πονοκέφαλο για τον Κώστα Μίσσα, ο οποίος είδε τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει 3ο φάουλ, με αποτέλεσμα να μπει στη θέση του ο Γιάννης Μπουρούσης. Ενώ φάνταζε καλή στιγμή για την Λιθουανία να μειώσει τη διαφορά, ο Κώστας Σλούκας πήρε το όπλο του και… πυροβόλησε κατά ρυπάς από τα 6,75 με την Ελλάδα να κάνει ένα σερί 13-2, με την «επίσημη» αγαπημένη να φτάνει τη διαφορά στο +17 (43-57). Ο Μπουρούσης βοήθησε και αυτός με την παρουσία του σε άμυνα και επίθεση με το σκορ να κλείνει στο 61-48. Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε την Ελλάδα να κολλάει επιθετικά και στα πρώτα 5 λεπτά να έχει σκοράρει μόλις 2 πόντους, μιας και οι περισσότεροι παίκτες είχαν χάσει την ενέργεια τους. Η Λιθουανία από την άλλη με ένα σερί 11-2 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 4 (63-59) τρέχοντας καλύτερα στο γήπεδο και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Κουζμίνσκας. Παρόλα αυτά, η ελληνική ψυχή βγήκε ξανά μπροστά, με τον Σλούκα και τον Μπουρούση να βγαίνουν ξανά μπροστά και να δίνουν τη νίκη και την πρόκριση στους «8» της επόμενης φάσης.