Στη Λεωφόρο είναι αφεντικό ο Παναθηναϊκός

Στη Λεωφόρο είναι αφεντικό ο ΠαναθηναϊκόςΜία ακόμα νίκη πήραν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Οι πράσινοι έτσι αποσπάστηκαν πέντε βαθμούς από τον τρίτο «δικέφαλο του Βορρά» και παρέμειναν στο κυνήγι του Ολυμπιακού όντας τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή (σ.σ. οι ερυθρόλευκοι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο). Εκείνο που είναι εντυπωσιακό στη φετινή περίοδο για τους πράσινους είναι η εντός έδρας επίδοσή τους. Σε 14 αγώνες οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έχουν φύγει 13 φορές με τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενώ η μοναδική ομάδα που απέδρασε με το διπλό το «Απόστολος Νικολαΐδης» ήταν ο ΟΦΗ. Τότε η ομάδα του Ηρακλείου είχε επικρατήσει με 1-2 στις 19 Οκτωβρίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Το «τριφύλλι» έκτοτε δεν έχει «γκελάρει» στην έδρα του έχοντας μαζέψει συνολικά 39 βαθμούς. Ακόμα πιο εντυπωσιακή είναι η συγκομιδή του Παναθηναϊκού στα γκολ ειδικά εάν γίνει σύγκριση με τα εκτός έδρας. Στη Λεωφόρο οι παίκτες του Αναστασίου έχουν πετύχει 31 τέρματα και έχουν δεχτεί οκτώ. Την ίδια ώρα μακριά από την έδρα τους έχουν μόλις 17 και έχουν δεχτεί 14. Επίσης, ένα άλλο στοιχείο που παρουσιάζει ενδιαφέρον είναι η συμπεριφορά των πράσινων στα εντός έδρας παιχνίδια τους. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο στη Λεωφόρο έχει πετύχει 13 τέρματα και έχει δεχτεί μόλις δύο, ενώ την ίδια ώρα η επίδοσή τους στο δεύτερο ανεβαίνει τόσο στην παραγωγή τερμάτων όσο και στην άμυνα (18-6).Πηγή: sport24.gr