Πέρασε νικηφόρα από την Πόλη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την κακή εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής και όντας καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, πήρε πολύ σημαντικό διπλό με 71-77 κόντρα στην Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη για την 10η «στροφή» της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «ζεστός» το παιχνίδι με ένα γρήγορο 4-0 αλλά η Νταρουσάφακα δεν άργησε να αντιδράσει και στο τρίτο λεπτό πέρασε μπροστά με 7-6. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως, με τους Σπανούλη και Μιλουτίνοφ να δίνουν λύσεις, πήραν και πάλι τον έλεγχο και το προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 21-24. Στο δεύτερο μέρος η Νταρουσάφακα με τον Κλάιμπερν να δίνει λύσεις στην επίθεση, πήρε προσωρινά «κεφάλι» στο σκορ με 28-26 στο 12’ αλλά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησε άμεσα και με τον Ματ Λοτζέσκι να πρωταγωνιστεί, στο 14’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 28-37.

Ο Κλάιμπερν ήταν ο μόνος από την Νταρουσάφακα που απειλούσε τους φιλοξενούμενους και αυτό δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τον καλό επιθετικά Ολυμπιακό, ο οποίος στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 34-43. Στην τρίτη περίοδο οι Πειραιώτες συνέχισαν να ανεβάζουν «στροφές» και στο 24ο λεπτό με τον Πρίντεζη να ακολουθεί τον Λοτζέσκι στο σκοράρισμα, προηγήθηκαν με 40-52. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ όμως αντέδρασε και με τους Κλάιμπερν και Μπέρτανς να σκοράρουν, στο 28’ μείωσε σε 51-55, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (51-57).Το παιχνίδι άρχισε να παίρνει χαρακτήρα «ντέρμπι» στην τελευταία περίοδο καθώς η Νταρουσάφακα στο 34’ μείωσε σε 61-63! Ο Ερικ Γκριν με τρίποντο «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό για το 61-66 στο επόμενο λεπτό, ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ με καλάθι και φάουλ έκανε το 67-69 στο 36ο λεπτό. Ο Γκριν με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 67-72, ο Ολυμπιακός βρήκε την ψυχολογία που ήθελε και έφτασε τελικά στη νίκη με 71-77.