Όταν βρήκε δίχτυα ήταν πολύ αργά

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 3-2. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο από τους Πορτογάλους, ωστόσο, η είσοδο του Φελίπε Πάρντο στο 77’ άλλαξε την εικόνα τους και με δύο γκολ του Λατινοαμερικάνου μείωσαν σε 3-2. Ο Ντουμπιά έγραψε το 0-1 μετά από 72 δευτερόλεπτα, όταν μαζί με έναν ακόμη συμπαίκτη του βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι μετά από φάουλ του Ακούνια και νίκησε τον Καπίνο με κεφαλιά.

Άφαντη η άμυνα του Ολυμπιακού σε αυτή τη φάση, ο Οφόε που «κοιμήθηκε» στο πίσω δοκάρι κράτησε καλυπτόμενους τους δύο της Σπόρτινγκ ενώ τραγική ήταν και η έξοδος του «ερυθρόλευκου» γκολκίπερ. Στο 13′, απέναντι σε μια άμυνα που πελαγοδρομούσε, οι Πορτογάλοι βγάζουν κόντρα μετά από κόρνερ τον Πειραιωτών, κανείς δεν προλαβαίνει Ντουμπιά και Ζέλσον, με τον τελευταίο να φτάνει με σπριντ απέναντι στον Καπίνο και να τον νικά με εύκολο πλασέ για το 0-2. Κάπως έτσι, συνεχίστηκε και όλο το υπόλοιπο εφιαλτικό πρώτο μέρος για τους πρωταθλητές, οι οποίοι πλέον έδειξαν να έχουν παραδώσει πνεύμα και σώμα στις ορέξεις του αντιπάλου. Στο 18′ η Σπόρτινγκ είχε δοκάρι με τον Ζέλσον ξανά στην αντεπίθεση, ενώ στο 22′ ο Καπίνο έσωσε το τετ-α-τετ του του… στόπερ των Πορτογάλων, Κόατες, ο οποίος είχε διασχίσει όλο το γήπεδο. Στο 40′ η Σπόρτινγκ είχε νέο δοκάρι με τον Ζέλσον από κοντά μετά από νέα συνεργασία του με τον Ντουμπιά και τέλος, ενώ στο 43′ για πολλοστή φορά στην αντεπίθεση ο στόπερ Κόατες βγάζει μόνο με κάθετη μπαλιά 40 μέτρων τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος αυτή τη φορά πλάσαρε εύστοχα τον Καπίνο για το 0-3 του ημιχρόνου. Με το 3-0 στην τσέπη, η Σπόρτινγκ στο δεύτερο ημίχρονο είχε την πολυτέλεια να κάνει ό,τι επιθυμούσε στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη. Αυτό που τελικά επέλεξε να κάνει ήταν μια διαχείριση δυνάμεων, μια διαχείριση του αποτελέσματος. Κράτησε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της, άφησε περισσότερους παίκτες από τη μεσαία γραμμή και πίσω, με αποτέλεσμα να «κλειδώσει» το ματς οριστικά. Τελικά, λίγο πριν το φινάλε, το ματς «άναψε» για ένα πεντάλεπτο! Στο 88′ η Σπόρτινγκ είχε διπλή κλασική ευκαιρία με τον Ντοστ αρχικά να νικιέται από τον Καπίνο και έπειτα να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, με τον Ολυμπιακό να κρατά το καλύτερο πεντάλεπτο για το τέλος. Ενώ ο αντίπαλος είχε πλέον χαλαρώσει ολοκληρωτικά, βρήκε δύο γκολ με τον Φελίπε Πάρντο για να σώσει έστω τα προσχήματα. Στο 89′ ο Κολομβιανός μείωσε σε 1-3 με εξαιρετική ατομική προσπάθεια από δεξιά και σουτ με το αριστερό, ενώ στο 93′ έγραψε το τελικό 2-3 με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα του Φιγκέιρας. Το Καραϊσκάκη πήρε για λίγο… φωτιά, ωστόσο ήταν αργά.