Ο Παναθηναϊκός κλάταρε στο πιο κρίσιμο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός κλάταρε στο πιο κρίσιμο παιχνίδιΠλέον οι «πράσινοι» ισοβαθμούν με την γερμανική ομάδα αλλά υπερέχουν στην ισοβαθμία, με την προϋπόθεση ότι θα νικήσουν τον Ερυθρό Αστέρα την επόμενη εβδομάδα, ασχέτως αποτελέσματος της Αλμπα. Σε περίπτωση ήττας στην Σερβία, ο Παναθηναϊκός μπορεί να περάσει στην επόμενη φάση με ήττα επίσης της γερμανικής ομάδας. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με ένα μικρό σερί για το 9-0 στο 3ο μόλις λεπτό. Η Αλμπα όμως δεν άργησε να αντιδράσει, κατάφερε να βρει λύσεις και ενέργεια από τον Ρένφρο, με αποτέλεσμα όχι απλώς να μειώσει την διαφορά, αλλά και να προηγηθεί με 19-21 στο 9’ εκμεταλλευόμενη την χαλαρή άμυνα των «πρασίνων», οι οποίο στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ με 21-23. Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός κάλυψε τα κενά του στην άμυνα και είχε περισσότερη ενέργεια στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ανακτήσει ξανά τον έλεγχο του αγώνα. Με τρίποντο του Διαμαντίδη στο 14ο λεπτό, οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ με 31-27 και με τους Αντώνη Φώτση και Εστέμπαν Μπατίστα να αναλαμβάνουν δράση, επέβαλλαν τον ρυθμό τους παρά την πίεση της Αλμπα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν προηγηθεί εκ νέου με 40-33. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ χωρίς όμως να παρουσιάζουν σπουδαίο θέαμα στο παρκέ. Τα λάθη ήταν αρκετά εκατέρωθεν και αυτό δεν βοηθούσε τις ομάδες να βρουν ρυθμό. Στο 26ο λεπτό ο Διαμαντίδης «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό με ακόμη ένα τρίποντο για το 49-44, με τον Μπατίστα να «γράφει» με μία βολή το 55-46 του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε πραγματικό «θρίλερ» με τις ομάδες να βαδίζουν  χέρι χέρι στο σκορ και η μία ισοπαλία διαδεχόταν την άλλη. Ο Παναθηναϊκός ήταν διστακτικός στην επίθεση, ο αρχηγός του φαινόταν να προσπαθεί μόνος και όλο αυτό οδήγησε σε ακόμη μία ισοπαλία στο 37ο λεπτό (64-64). Στα 12 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, η Αλμπα προηγήθηκε με 66-68, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να «κλέψει» τη νίκη με τρίποντο από τον Σλότερ, που αστόχησε και όχι να ισοφαρίσει και αυτό του στοίχισε και τελικά ηττήθηκε με 66-68.