Ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του και περιμένει

Ο Παναθηναϊκός με σπουδαίο τον Νικ Καλάθη για ένα ακόμα βράδυ νίκησε εύκολα στο ΟΑΚΑ τη Βαλένθια με 75-56 κι έμεινε ζωντανός στο κυνήγι του πλεονεκτήματος έδρας. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με όπλο την καλή της άμυνα ανέβηκε στο 18-11 και συγκατοικεί προς το παρόν στην τέταρτη θέση με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Στην τελευταία αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός θα παίξει με την Αρμάνι στο Μιλάνο, η Ρεάλ με την Μπάμπεργκ στη Μαδρίτη, ενώ ο Ολυμπιακός θα φιλοξενήσει τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ.

Ο Νικ Καλάθης για έναν ακόμα αγώνα ήταν απολαυστικός φτάνοντας σ” ένα ακόμα double double, καθώς σε 25’30» συμμετοχής σκόραρε 17 πόντους, μοίρασε δέκα ασίστ, τέσσερα ριμπάουντ κι έκανε ένα κλέψιμο, ενώ υπέπεσε σε τρία λάθη. Ουσιαστική εμφάνιση και από τον Μάικ Τζέιμς ο οποίος διάβασε σωστά το παιχνίδι και δεν εκβίασε προσπάθειες, ενώ πολλές θεαματικές φάσεις πρόσφεραν οι Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τζέιμς Γκιστ και Κρις Σίνγκλετον. Την καλύτερή του εμφάνιση με τα πράσινα πραγματοποίησε και ο Άντριαν Πέιν ο οποίος εκτός από ενέργεια σκόραρε και διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους ηττημένους, ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Έρικ Γκριν (10 π.).  Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού Superfoods στον αγώνα με τη Βαλένθια. Οι «πράσινοι» στο πρώτο πεντάλεπτο δεν δοκίμασαν πολλά σουτ από την περιφέρεια αλλά βρήκαν τις λύσεις και «χτυπώντας» κοντά στο καλάθι προηγήθηκαν με 11-3 και ο Τσους Βιδορέτα πήρε τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» με μαέστρο τον Νικ Καλάθη ο οποίος μοίραζε ασίστ για… πλάκα έκαναν διαδοχικά καρφώματα και ξέφυγαν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά (20-6), για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με 23-13. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα γρήγορο 4-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Τσάβι Πασκουάλ δεν έχασε την ευκαιρία να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ με το σκορ 23-17. Οι Ίβηρες έκαναν πολύ καλό παιχνίδι και κυριαρχούσαν με αποτέλεσμα να πλησιάσουν ακόμα και στους δύο πόντους (25-23). Παρ’ όλα αυτά το «τριφύλλι» ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και με τον Άντριαν Πέιν να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες έκανε ένα σερί 9-0 και ξέφυγα 34-25. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 40-31. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν χάρη σε τρίποντο του Σαν Εμετέριο στους πέντε πόντους (41-36), αλλά σ’ εκείνο το σημείο οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν ένα σερί 12-0 και ξέφυγαν με διαφορά 17 πόντων (53-36, 26’), μετά από διαδοχικούς πόντους του Καλάθη και του Σίνγκλετον. Οι παίκτες του Τσους Βιδορέτα βρήκαν τις επιθετικές λύσεις κι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια του «τριφυλλιού» στην άμυνα με αποτέλεσμα να μειώσουν αρκετά τη διαφορά χωρίς όμως να γίνουν απειλητικοί. Στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 57-47. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε τραβήξει φανερά το πόδι από το… γκάζι, αλλά και οι πρωταθλητές Ισπανίας δεν έβρισκαν τον τρόπο να πλησιάσουν. Στο 36’ ο αγώνς διακόπηκε λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ, με τους «πράσινους» να έχουν σ’ εκείνο το σημείο το προβάδισμα με έντεκα πόντους (64-53). Το «τριφύλλι» μ’ ένα καλάθι και φάουλ του Πέιν κι ένα τρίποντο του Τζέιμς ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (70-53) κι έβαλε τέλος στα όνειρα της Βαλένθια. Παρά το γεγονός ότι όλα είχαν τελειώσει οι «πράσινοι» συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα και τελικά νίκησαν με 75-56.