Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα

Ο Ολυμπιακός πήρε άνετα τη νίκη επί της Λαμίας στο Καραϊσκάκη με 2-0 και έτσι συνεχίζει μόνος πρώτος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν από νωρίς στο ματς  με 2-0 και έδειξαν παράλληλα ότι έχουν καλή διάθεση για ωραίο ποδόσφαιρο. Μόλις δέκα λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός, προκειμένου να ανοίξει το σκορ με τον Μάρκο Μάριν να ολοκληρώνει υποδειγματικά την άψογη μπαλιά του Φορτούνη.

Αυτό ήταν το πέμπτο τέρμα στο πρωτάθλημα για τον Γερμανό άσο, ενώ παράλληλα, αυτή ήταν η πέμπτη ασίστ του Τρικαλινού στη Σούπερ Λιγκ. Στο 37΄ ο Ανσαριφάρντ έκανε το 2-0, φτάνοντας έτσι τα 9 γκολ στην Σούπερ Λίγκα, όντας μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερ στο ελληνικό πρωτάθλημα.  Στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ συμπαγής αμυντικά και δεν επέτρεψε στην Λαμία να απειλήσει την εστία του Προτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια απόδοση με τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα. Χωρίς όμως να απειληθεί και ιδιαίτερα από τη Λαμία, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 2-0 και να κατακτήσει την όγδοη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.