Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και νίκησε

Ο Παναιτωλικός έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό αλλά οι ερυθρόλευκοι βρήκαν την ευκαιρία να αντιδράσουν και να πάρουν άλλη μια νίκη. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με την κεφαλιά του Κούσα, τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Σεμπά που ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του σχετικά γρήγορα και τελικά να παίρνουν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο με γκολ των Καρντόσο και Φιγκέιρας. Ο Ολυμπιακός είχε δύο δοκάρια με Καρντόσο και Ανδρούτσο, αλλά θα μπορούσε να είχε δεχτεί κι άλλα γκολ από τον Παναιτωλικό καθώς η άμυνα των πρωταθλητών είχε τραγική εικόνα σε πολλές στιγμές και οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ρόσα και τον Μάρκος Πάουλο.

Ο Μπέντο ρίσκαρε πολύ με τις αλλαγές του, αλλά δικαιώθηκε με την είσοδο του πολύ καλού Ανδρούτσου αντί του αρνητικού Φορτούνη, ενώ η είσοδος του Τσόρι που ίσως έγινε και υπό την πίεση του κόσμου, βοήθησε σημαντικά στο τέλος για να έρθει η νίκη. Όλα τα λεφτά για τον Ολυμπιακό ήταν πάντως ο Σεμπά που έκανε πάλι εξαιρετικό ματς και ήταν μόνιμη πηγή ενέργειας. Ο Παναιτωλικός έδειξε ξανά ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα και με λίγη τύχη θα μπορούσε να είχε πάρει αποτέλεσμα στην εδρα του Ολυμπιακού, αλλά στο τέλος δεν άντεξε.