Ο Μάτος έσωσε τον ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις

Χαρμολύπη για τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη. Ήταν καλύτερος, έχασε πολλές ευκαιρίες, προηγήθηκε, είδε τον Πανιώνιο να γυρίζει το ματς, αλλά τελικά ισοφάρισε στο 93′ με τον Μάτος σε 2-2. Με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έψαξε ένα γρήγορο γκολ που θα τον βάλει στη θέση του οδηγού. Μάλιστα, μέσα σε ένα δίλεπτο (13′-14′) έχασε δυο καλές ευκαιρίες με τον Κουλούρη για να ανοίξει το σκορ. Μία, μετά από σέντρα του Τζάλμα, ο Έλληνας επιθετικός νικήθηκε από τον Κότνικ, ενώ στην άλλη, προσπάθησε με το στήθος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά αυτή έφυγε άουτ.

Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή της μπάλας και πήρε πολλά μέτρα στο γήπεδο, ενώ έπαιζει με αρκετούς παίκτες εντός της μεγάλης περιοχής του Πανιωνίου. Στο 23′ και στο 26′, ήταν η σειρά του Τζάλμα να χάσει δυο καλές ευκαιρίες με ισάριθμα σουτ που έφυγαν άουτ, λίγο μετά την αναγκαστική αλλαγή των γηπεδούχων με τον Πινιώτη να περνάει στη θέση του Ταπόκο στο 18′. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε λόγω αρκετών λαθών και διακοπών λόγω τραυματισμών, αλλά ήρθε το 40ο λεπτό και ένα λάθος της άμυνας του Πανιωνίου που άλλαξε τα δεδομένα. Ο Κουλούρης εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος γύρισμα, κέρδισε το πέναλτι από τον Κότνικ, και ευστόχησε ο ίδιος από την άσπρη βούλα κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, στο οποίο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε με 41%-59% κατοχή μπάλας και 1-7 τελικές προσπάθειες. Ο Πανιώνιος που δεν είχε κάνει ευκαιρία στο πρώτο μέρος, κατάφερε με την πρώτη στο δεύτερο μέρος να βρει δίχτυα. Ο Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Ρέι και με πλασέ έκανε το 1-1 στο 49′ . Οι γηπεδούχοι μπήκαν γενικότερα πιο δυνατά στην επανάληψη, την ίδια ώρα που ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να έχει χάσει σε ένταση και συγκέντρωση. Ο Κάνιας έπιασε ένα χλιαρό σουτ στο 62′, ενώ λίγο μετά ο Πέλκας πέρασε στη θέση του Τσίμιροτ, με τον Λουτσέσκου να προσθέτει έναν ακόμα δημιουργικό χαφ στο γήπεδο και αφήνοντας ως μοαδικό κόφτη τον Κάνιας. Στο 66′, μπήκε και ο Πρίγιοβιτς αντί του Μακ, έτσι ο ΠΑΟΚ έπαιζε με δυο φορ στο υπόλοιπο του ματς, ενώ ο Γρηγορίου απάντησε με την είσοδο του Κάργα και την αλλαγή του συστήματος σε 5-4-1 με τριάδα στην άμυνα. Όσο περνούσαν τα λεπτά, το ματς “άνοιγε” με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει το γκολ, αλλά να αφήνει κενά πίσω. Ο Δικέφαλος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 74′ με κεφαλιά του Πέλκα που εξουδετέρωσε ο Κότνικ, ενώ στην επαναφορά, ο Πρίγιοβιτς δε βρήκε στόχο. Λίγα λεπτά αργότερα, ήταν πάλι ο Πέλκας που αστόχησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 84′, χάθηκε νέα τεράστια ευκαιρία με τετ α τετ του Πρίγιοβιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ. Αφού έκανε τόσες φάσεις και πέτυχε γκολ, ο Δικέφαλος κατάφερε… τελικά να το δεχτεί στο 86′. Ο Πανιώνιος βγήκε στην αντεπίθεση, ο Γεσίλ βρέθηκε απέναντι στον Ρέι και με σουτ έκανε το 2-1. Ο ΠΑΟΚ πήγε να τα χάσει όλα αλλά τελικά απάντησε στο 93′, όταν με κεφαλιά του Μάτος έκανε το 2-2, και πήρε τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.