Με τέτοια άμυνα δεν πάμε πουθενά

Εθνική Ελλάδος χωρίς άμυνα… δεν έχει τύχη ποτέ και πουθενά! Σκληρό μάθημα από τη Γαλλία απέναντι στην αόρατη άμυνα των Ελλήνων και δίκαιη ήττα (95-87). Η Εθνική πλήρωσε την πολύ κακή αμυντική λειτουργία της στο α” ημίχρονο δεχόμενη 55 πόντους και παρά τη δυναμική παρουσία της στη τέταρτη περίοδο, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το… θαύμα. Ηρωική ήταν η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 ασίστ, ενώ ο Πρίντεζης ήταν αυτός που τράβηξε την Ελλάδα στο τελευταίο μέρος του αγώνα πετυχαίνοντας 22 πόντους.

Ανώτερη η Γαλλία με τους Λοβέρν και Φουρνιέ να πετυχαίνουν από 21 πόντους και τον ΝτεΚολό να έχει άλλους 16 πόντους. Η Ελλάδα βρέθηκε γρήγορα με τη πλάτη στον τοίχο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-27. Η άμυνα ζώνης έδωσε πολλά τρίποντα στους Γάλλους με τον ΝτεΚολό να μην αφήνει τις ευκαιρίες αυτές και το ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 36-55. Τα συνεχή λάθη της Ελλάδας έφερναν νεύρα με αποτέλεσμα η ομάδα να τιμωρηθεί με δύο τεχνικές ποινές ενώ οι μόνοι που προσπαθούσαν να σώσουν ότι δεν… σωζόταν ήταν ο Καλάθης, ο Πρίντεζης και ο Αντετοκούνμπο. Σαν να μην έφτανε αυτό αποβλήθηκε νωρίς και με 5 φάουλ ο Παπανικολάου, την ώρα που το ποσοστό ευστοχίας στο τρίποντο έφτασε στο 18% με το σκορ να κλείνει στο 57-75. Το τελευταίο μέρος του αγώνα έφερε στην αρχή ένα μαγικό σερί 12-2 με τον Πρίντεζη να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση και να βάζει τη μπάλα στο καλάθι απ’ όπου κι αν βρίσκεται με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάνει στους 8 (69-77) και το παιχνίδι να αλλάζει τελείως εικόνα. Η πολύ καλή άμυνα της Ελλάδας με το κοντό σχήμα με τον Πρίντεζη στο «5», τον Θανάση Αντετοκούνμπο στο «4» και τη χρήση τριών γκαρντ σταθεροποίησε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Η αντίδραση της Ελλάδας όμως διήρκεσε μόλις για 6’ λεπτά, με την Γαλλία να είναι σοβαρή στα κρίσιμα σημεία και να παίρνει στο τέλος τη μεγάλη νίκη και την Ελλάδα να στρέφει πλέον το βλέμμα της στον κρίσιμο αγώνα με την Σλοβενία.