Με τεσσάρα η ΑΕΚ έπιασε κορυφή

Την επιστροφή στις νίκες, αλλά και στην κορυφή της βαθμολογίας ήθελε η ΑΕΚ απέναντι στη Λάρισα, στο άδειο ΟΑΚΑ και τα πέτυχε αμφότερα πολύ εύκολα. Χωρίς να… φορτσάρει ιδιαίτερα και έχοντας αρκετά νεκρά διαστήματα στην απόδοσή της, η Ένωση έφτασε στην επικράτηση με 4-0, πετυχαίνοντας, μάλιστα, και πολύ όμορφα γκολ.  Αποφασισμένοι για τη νίκη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν οι «κιτρινόμαυροι», καθώς μόλις στο 4o λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησαν στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα να ανοίξουν και το σκορ.

Ο Μπακάκης σέντραρε από τα δεξιά με τον Μάνταλο με εξαιρετικό γυριστό απ’ το ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς. Αριστουργηματικό γκολ από τον αρχηγό της ΑΕΚ που ήταν ορεξάτος σε όλο το πρώτο μέρος του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί με τον Χριστοδουλόπουλο στο 9’ να βγάζει κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη ο οποίος μπήκε στην περιοχή της ΑΕΛ αλλά ο γκολκίπερ των βυσσινί έδιωξε με τα πόδια τη μπάλα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Λάζαρος και πάλι εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Μπόζοβιτς να μπλοκάρει και πάλι τη μπάλα και τον ρυθμό να πέφτει στο ΟΑΚΑ. Η Λάρισα από την πλευρά της δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ημιχρόνου να απειλήσει την άμυνα της ΑΕΚ που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κλείδωσε μάλιστα το παιχνίδι στο 34’ όταν ο Μάνταλος έκανε τη μπαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, βρήκε τον Λιβάγια που κατέβασε εξαιρετικά τη μπάλα απέφυγε τον Γκόλια και πάσαρε στον αμαρκάριστο Κλωναρίδη που έκανε το 2-0 εύκολα. Ο Λιβάγια συνέχιζε να ανησυχεί με τις προσπάθειες του την αντίπαλη άμυνα και στο 40o λεπτό παραλίγο να κάνει το 3-0 μετά από δική του ατομική ενέργεια και σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του τερματοφύλακα της Λάρισας.Οι όποιες ελπίδες για ανατροπή του σκορ από την ΑΕΛ εξανεμίστηκαν μόλις 4 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Αγκάνοβιτς (είχε περάσει στην ανάπαυλα αντί του Λεοζίνιο) δέχθηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης για αγκωνιά πάνω στον Βράνιες. Στο 55’ ο Αϊντάρεβιτς προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπόζοβιτς με σουτ πίσω απ’ το κέντρο, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έχασε καλή στιγμή για να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Λόπες να κάνει τη σέντρα και τον Λιβάγια από κανονική θέση να παίρνει την κεφαλιά την οποία όμως μπλόκαρε εύκολα ο Μπόζοβιτς. Ο ρυθμός του αγώνα και πάλι έπεσε με την ΑΕΚ να ψάχνει το γκολ και να το βρίσκει στο 74΄ με τον Μπακασέτα που επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού στο γόνατο. Ο μέσος της ΑΕΚ επιχείρησε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο γκολκίπερ της ΑΕΛ δεν υπολόγισε σωστά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του με την ΑΕΚ να φτάνει στο 3-0 με σβηστές μηχανές. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μανόλο Χιμένεθ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αραούχο με τον Αργεντινό φανερά ευδιάθετο να βρίσκει δίχτυα επιβεβαιώνοντας για μία ακόμη φορά τον λόγο που ήταν ο πολυπόθητος της μεταγραφικής περιόδου του καλοκαιριού για την ΑΕΚ. Ο Αϊντάρεβιτς έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά κι ο Αραούχο με καρφωτή κεφαλιά απ’ το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Μπόζοβιτς για το 4-0! Ο Αργεντινός μάλιστα πήγε να τρελάνει κόσμο στο 90’ όταν κατέβασε τη μπάλα έξω από την περιοχή και κεραυνοβόλησε την εστία της ΑΕΛ με το σουτ του αυτή τη φορά να φεύγει ελάχιστα άουτ.