Με περίπατο ο Ολυμπιακός στα πλέι οφ του Europa League

Ο Ολυμπιακός διέλυσε και στην Ελβετία 3-1 την αδύναμη Λουκέρνη και έδειξε έτοιμος για τις δύσκολες μονομαχίες που έρχονται στα play off του Europa League. Στο 6ο λεπτό η κεφαλιά του Σίρπφ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 15΄ο κίπερ της Λουκέρνης είπε όχι σε σουτ του Καμαρά. Και στο 23’ ο Ομάρ σέντραρε από δεξιά και ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 24ο λεπτό το νέο σουτ του Σιρπφ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 27΄ο Ομάρ πρόλαβε σωτήρια τον ίδιο παίκτη και στην κόντρα ο Γκερέρο μόνος με τον Σάλβι έστειλε άουτ την μπάλα.

Στο 29’ ο Σάλβι απέκρουσε και το σουτ του Ποντένσε και στην επαναφορά ο Γκερέρο έχασε το άχαστο. Στο 59’ ο Σάλβι είπε ξανά όχι σε σουτ του Ποντένσε μέσα από την περιοχή και στο ίδιο λεπτό το πλασέ  του Βούκοβιτς βρήκε στο δοκάρι της Λουκέρνης, ο Ποντένσε με κεφαλιά έστρωσε στον Χριστοδουλόπουλο που με πλασέ σε κενό τέρμα έκανε το 0-2. Η Λουκέρνη δεν υπήρχε στο ματς και στο 68ο λεπτό ο Φετφατζίδης έβγαλε όμορφα για τον Ποντένσε εκείνος από πλάγια σούταρε με τον Σάλβι να διώχνει και στην επαναφορά ο Γκερέρο από κοντά έκανε το 0-3. Στο 80’ το πλασέ του Φετφατζίδη πέρασε μόλις έξω και στο 82’ ο Ντεμασάι στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο ματς έκανε το 1-3 με δυνατό σουτ. Μάλιστα στο 87’ η Λουκέρνη έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βάργκας να αστοχεί από κοντά.