Με περίπατο η ΑΕΚ στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου

Σε μια σπουδαία βραδιά για την ιστορία της και το ελληνικό μπάσκετ, η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα στο Ρίο την Σαν Λορέντζο με 64-86 και πέρασε στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου που θα διεξαχθεί την Κυριακή (23:00) το βράδυ. Την θέση του πρώτου σκόρερ μοιράστηκαν οι Ντούσαν Σάκοτα και Ντελρόι Τζέιμς οι οποίοι είχαν από 15 πόντους ο καθένας, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Τζόρνταν Θίοντορ και Χάουαρντ Σαντ-Ρος

που είχαν από 12 και 10 αντίστοιχα. Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ένωση ξεκίνησε νευρικά και αγχωμένα με το σκορ να παραμένει χαμηλό. Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά με τρίποντο του Σαντ Ρος με τους Αργεντίνους να μειώνουν σε 2-3 και στη συνέχεια να περνάνε μπροστά (6-5) διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα μέχρι που η ΑΕΚ έδεσε την άμυνα της και πέρασε μπροστά με το Τζέιμς (12-13). Η Ένωση αύξησε και άλλο τη διαφορά με τρίποντο και πάλι του Τζέιμς, ενώ ο καταπληκτικός Λαρεντζάκης σημείωσε και άλλο τρίποντο κάνοντας το τελικό 12-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδειξε τη δυναμικότητα της ξεκινώντας με ένα τρίποντο και πάλι από το Σαντ Ρος, ενώ ξέφυγε στο 19-40 χάρη στην καταπληκτίκη της άμυνα, με ένα σερί 13 πόντων και αναγκάζοντας τη Σαν Λορεντζο να πάρει ταιμ αουτ. Στη συνέχεια, η Ένωση αύξησε τη διαφορά στους +23 (22-45) με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με σκορ 26-45. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ παρόλο που παρέμεινε μπροστά έχασε για λίγο τη συγκέντρωσή της. Καταλυτικός σε αυτή την περίοδο ήταν ο Τζόρνταν Θίοντορ ο οποίος πέτυχε 8 πόντους αλλά και καλή άμυνα. Οι Αργεντίνοι στο ξεκίνημα μείωσαν με τρίποντο στους 29-45, ενώ η ΑΕΚ έριξε το ρυθμό της και το 39-52 ο Λούκα Μπάνκι πήρε ταιμ αουτ. Ωστόσο, η Ένωση έφτασε τη διαφορά στους +18 (43-61) με το σκορ να καταλήγει στο 54-68. Στην 4η περίοδο η Σαν Λορέντζο μείωσε με ένα δίποντο (56-68), με το Θιοντορ να ευστοχεί για το 56-70 φτάνοντας τους 10 πόντους. Ωστόσο, η ΑΕΚ κλείδωσε την πρόκριση με τρίποντο του Μωραϊτη (60-86) με την Ένωση να φτάνει τη διαφορά στους +26 και τους Αργεντινούς να έχουν πετάξει «λευκή πετσέτα». Το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 64-86.