Μαύρα χάλια ο ΠΑΟΚ, έτσι δεν πάει πουθενά

Χωρίς αποφασιστικότητα, συνοχή και αυτοπεποίθηση, ο ΠΑΟΚ έχασε άλλους δυο βαθμούς, παραχωρώντας ισοπαλία 0-0 στον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος έπαιζε από το 32′ με δέκα παίκτες. Ο Δικέφαλος, μπορεί να είχε δυο δοκάρια, αλλά δεν άξιζε να πάρει κάτι παραπάνω, με τους γηπεδούχους να κάνουν κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο, σε αντίθεση με τους δικούς του παίκτες…Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο διάστημα του αγώνα, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τους χώρους τους μέσα στο γήπεδο και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για κάποιο γκολ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά προκαλώντας προβλήματα στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ, και κυρίως στη μεταφορά της μπάλας από πίσω προς τα μπροστά. Οι παίκτες του Δικεφάλου έκαναν πολλά λάθη στις μεταβιβασεις τους, ακόμα και αβίαστα, αλλά αυτό δεν έφερε κάποια σημαντική απειλή για την εστία του Ρεί. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς μετά το πρώτο τέταρτο, όταν ο Ελ Καντουρί έχασε την πρώτη ευκαιρία, για να ακολουθήσουν οι Πρίγιοβιτς και Μπίσεσβαρ που δεν ήταν εύστοχοι στις τελικές τους προσπάθειες. Η πιο σπουδαία φάση έγινε στο 36′, όταν το υπέροχο σουτ του Μπίσεσβαρ έξω από την περιοχή, έβγαλε με τα ακροδάχτυλα ο Τσόβιτς και στη συνέχεια το δεξί κάθετο δοκάρι. Οι συσχετισμοί πάντως είχαν αλλάξει λίγο νωρίτερα, στο 32′, όταν ο Χουάρες είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Η αριθμητική υπεροχή του ΠΑΟΚ, αύξησε ακόμα περισσότερο την υπεροχή του, καθώς ήδη είχε προλάβει να επιβάλει το ρυθμό του έχοντας υπέρ του και την κατοχή της μπάλας. Ο ΠΑΟΚ έχασε άλλες δυο καλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με σουτ των Ελ Καντουρί στο 42′ και Μάτος στο 44′, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε…Στην επανάληψη, ο Μαουρίσιο πήρε τη θέση του Πέλκα στο χώρο του κέντρου, το οποίο χώλαινε αισθητά στο πρώτο 45λεπτο, την ίδια ώρα που ο Απόλλων γύρισε αναγκαστικά πίσω προσπαθώντας να κρατήσει το μηδέν παθητικό. Ο Βραζιλιάνος πήρε θέση δίπλα στον Ελ Καντουρί, αφήνοντας τον Κάνιας ως τον μοναδικό κόφτη του ΠΑΟΚ. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 49′ με κεφαλιά του Βαρέλα που πήδηξε μόνος του αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 63′, ο Λουτσέσκου άλλαξε ακόμα περισσότερο τη μεσαία γραμμή περνώντας και τον Κάτσε αντί του αρνητικού Κάνιας, με τους παίκτες του Δικεφάλου πάντως να φλυαρούν εκνευριστικά αντί να «καθαρίσουν» το ματς. Στο 72′, ο Ρουμάνος έπαιξε το τελευταίο του χαρτί ρίχνοντας στο ματς και τον Μακ αντί του Μπίσεσβαρ, στην προσπάθειά του να διασπάσει τη μαζική άμυνα των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ… κατάφερε να μην κάνει ούτε μια αξιόλογη ευκαιρία, ούτε καν υποψίας αυτής (πέραν της κεφαλιάς του Βαρέλα), σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας με παίκτη παραπάνω. Αυτές ήρθαν στο φινάλε. Στο 90′, ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι μετά από σουτ του Μακ λίγο έξω από την περιοχή, ενώ λίγο μετά και ο Λέοβατς αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Το 0-0 όμως παρέμεινε…