"Καταιγίδα" η ΑΕΚ στη Λάρισα

Η ΑΕΚ σκόρπισε στους …εφτά ανέμους (7-0) τον Απόλλων Λάρισας στο Αλκαζάρ, κλειδώνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, αποκτώντας παράλληλα ψυχολογία για το ερχόμενο ματς πρωταθλήματος με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι δείχνοντας απ’ την αρχή τις προθέσεις της, ότι θέλει να καθαρίσει από νωρίς το ματς. Στο πρώτο τέταρτο είχε προειδοποιήσει δυο φορές την εστία του Απόλλων Λάρισας, ενώ στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Τζανετόπουλος παίρνοντας την κεφαλιά από την ωραία εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα.

Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο μήκος κύματος και μετά από τρία λεπτά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Οι Μπακασέτας, Λάζαρος και Αραούχο συνεργάστηκαν πολύ ωραία με αποτέλεσμα ο δεύτερος να βγει τετ α τετ με τον Φιρινίδη καταφέρνοντας να πλασάρει σωστά, κάνοντας το 2-0, αν και ο Αραούχο που χρεώθηκε την ασίστ ήταν για λίγα εκατοστά οφσαιντ και δεν θα έπρεπε να καταλογιστεί το γκολ. Ο Απόλλων Λάρισας έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει στην πολύ καλή ΑΕΚ και στο 36ο λεπτό ήρθε το τρίτο γκολ για την Ένωση. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε ακόμα ένα πολύ καλό κόρνερ και ο Αϊντάρεβιτς με κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής σημείωσε το 3-0. Στο 40ο λεπτό ήταν η σειρά του Τάσου Μπακασέτα να χριστεί σκόρερ, πιάνοντας ένα σουτ απ’ το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Φιρινίδη και κατέληξε στα δίχτυα του με την Ένωση να δημιουργεί το 4-0. Το 5-0 σκορ ημιχρόνου το δημιούργησε ο Χριστοδουλόπουλος, έπειτα απ’ την εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μπακασέτα, με τον πρώτο να πλασάρει σωστά τον Φιρινίδη και να φτάνει τα πέντε γκολ για την Ένωση. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυνατά στο ματς με πολύ όρεξη και θέληση να παίξουν ποδόσφαιρο και κατάφεραν μόλις στο 51ο λεπτό να σημειώσουν ακόμα ένα γκολ. Αυτήν την φορά ήταν η σειρά του Αραούχο να σημειώσει κάποιο γκολ, με τον Λάζαρο να βγάζει μια ψιλοκρεμαστή μπαλιά για τον Αργεντίνο παικταρά, αυτός να την κοντρολάρει και να κεραυνοβολεί τον Φιρινίδη κάνοντας το 6-0. Απ’ εκεί και έπειτα η ΑΕΚ έσβησε τις μηχανές, κατά διαστήματα απείλησε την εστία του Φιριμίνη, με τους Πατίτο, Γιακουμάκη, Αϊντάρεβιτς και Μπακασέτα, αλλά χωρίς να σημειώσουν κάποιο γκολ. Το έβδομο γκολ για την Ένωση ήρθε απ’ τον Τρίστασον στο 79ο λεπτό. Ο Βινίσιους πάτησε περιοχή, γύρισε στον Πατίτο, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Φιρινίδης απέκρουσε, ο Τρίστασον με ένα σπριντ πρόλαβε και πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 7-0! Το ματς κύλησε έτσι μέχρι το τέλος με την ΑΕΚ να παίρνει μια άνετη νίκη με 7-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας, με σβηστές τις μηχανές, πετυχαίνοντας το «κλείδωμα» της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Πλέον, η Ένωση επικεντρώνεται στον αγώνα της Κυριακής απέναντι στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη για την Super League.