Η ΑΕΚ έπαιξε με ψυχή και προσωπικότητα

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 κόντρα στον Ολυμπιακό εκτός έδρας, παίζοντας ακριβώς όπως έπρεπε, μένοντας συγκεντρωμένη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν να μπαίνουν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο όλα άλλαξαν μετά το γρήγορο γκολ. Η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και το άψογα τελείωμα του Αραούχο, έδωσαν στους παίκτες αέρα και δύναμη για τη συνέχεια, καθώς πλέον είχαν το ματς στα χέρια του. Αυτό δεν άλλαξε, ούτε μετά την ισοφάριση, η οποία έδειξε να μην τους επηρεάζει, παρότι έγινε νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική. Από τη μια πλευρά δεν έκανε πολλές ευκαιρίες, από την άλλη όμως έκλεισε τον Ολυμπιακό, κρατούσε την μπάλα και ροκάνιζε τον χρόνο, καθώς και το 1-1 ήταν ένα σκορ που της έδινε τον πρώτο λόγο για τον επαναληπτικό. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι των Κιτρινόμαυρων κούρασε τους παίκτες του Ολυμπιακού, κάτι που όταν έγινε αντιληπτό από τους παίκτες της Ένωσης, τους έκανε να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους. Το αποτέλεσμα ήταν να έρθει ένα ακόμα γκολ, το οποίο τελείωσε τους γηπεδούχους με την ΑΕΚ να πιέζει και για τρίτο τέρμα, το οποίο όμως δεν ήρθε. Οι Κιτρινόμαυροι έκαναν πράξη όλα αυτά που τους είπε ο Χιμένεθ πριν τον αγώνα, έπαιξαν με ψυχή και προσωπικότητα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη νίκη, η οποία δίνει ένα πολύ μεγάλο αβαντάζ στην ΑΕΚ, ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ.
Πηγή: aek1924.gr