Γερμανικό πάρτι στο Καραϊσκάκη

Αποκαρδιωτικός και σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με τη βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 από τη Φράιμπουργκ για τη 2η αγωνιστική στον 7ο όμιλο του Europa League και σε συνδυασμό με την ήττα της Ναντ από την Καραμπάγκ, έμεινε τελευταίος στο γκρουπ και, πλέον, ο αγώνας απέναντι στους Αζέρους στο Φάληρο, στις 6 Οκτωβρίου (22:00), είναι τελικός για την 3η θέση.

Ο ορατός και ουσιαστικός στην παρούσα φάση  ο στόχος για να υπάρξει ευρωπαϊκή συνέχεια για τους Πειραιώτες μέσω του Conference League. Η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν ήταν σχεδόν άνευρη στο παιχνίδι της, δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει στο γρήγορο τέρμα που δέχθηκε από τον Χέφλερ μόλις στο 5ο λεπτό και έδωσε δικαιώματα, τα οποία πλήρωσε στην συνέχεια, ακόμα κι αν η Φράιμπουργκ δεν χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων επιβεβαιώθηκε λίγο μετά τα μέσα του πρώτου μέρους, όταν στο 25’ ο Γκρέγκοριτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Συγκεκριμένα, ο Κίερε έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, κανένας αμυντικός του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να τον σταματήσει, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Γκρέγκοριτς και ο τελευταίος με πλασέ έγραψε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φράιμπουργκ στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Τόμας Βατσλίκ βρήκε ένα ακόμα τέρμα του Γκρέγκοριτς. Οι Γερμανοί βρήκαν και πάλι αποδιοργανωμένη την άμυνα των Πειραιωτών και ο Τσέχος δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της ομάδας του Κρίστιαν Στράιχ.Οι ερυθρόλευκοι παραμένουν δίχως ευρωπαϊκή νίκη για την σεζόν 2022-23, όπου έχουν δώσει ήδη 8 παιχνίδια. Αν σε αυτά προσθέσει κανείς τις δύο περσινές ήττες από την Αταλάντα στα νοκ-άουτ του Europa League, αλλά και τον αγώνα της 6ης αγωνιστικής των περσινών ομίλων, τότε προκύπτει πως οι Πειραιώτες παραμένουν δίχως ευρωπαϊκή νίκη εδώ και 11 παιχνίδια (5 ισοπαλίες, 6 ήττες, τέρματα 8-20) .