Γκέλαρε στη Τρίπολη ο Ολυμπιακός

Τον Ολυμπιακό που βλέπουμε εδώ και ενάμιση σχεδόν δυο χρόνια να μην παίζει ποιοτική μπάλα και να δυσκολεύεται ακόμα και με τις ομαδούλες της Super League, είδαμε και στην Τρίπολη με το 0-0 να καθρεφτίζει απόλυτα τα όσα έγιναν στο χορτάρι. Πολυπρόσωπη άμυνα από τους Αρκάδες, κατοχή και κυκλοφορία για τον Ολυμπιακό,

περισσότερες φάσεις ο Ολυμπιακός αλλά αναποτελεσματικότητα και μηδέν ενεργητικό, ενώ ακυρώθηκε γκολ του Αστέρα που στο ριπλέι φάνηκε κανονικό. Το πρώτο 45λεπτο στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης δεν είχε πολλές φάσεις και δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή της μπάλας, καλύτερη κυκλοφορία, αλλά επιθετικά ήταν… αόρατοι. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους αμύνθηκαν εξαιρετικά, κρατώντας τις γραμμές τους κοντά τη μία με την άλλη. Η πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς σημειώθηκε στο 3ο λεπτό, για λογαριασμό των γηπεδούχων με τον Μπαράλες να πιάνει το σουτ μέσα στην περιοχή και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 41΄, όταν μετά από γύρισμα του Μασούρα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής κι ενώ ο Ελ Αραμπί ετοιμαζόταν να σκοράρει, την τελευταία στιγμή ο Καστάνο απομάκρυνε τη μπάλα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαροκινός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όταν το σουτ που επιχείρησε από το σημείο του πέναλτι βρήκε στο πόδι αμυντικού των γηπεδούχων και πέρασε δίπλα από το δοκάρι κόρνερ. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε από νωρίς και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να σκοράρει, χάνοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 58΄ με το σουτ του Χουάνγκ να περνά κόρνερ. Λίγα λεπτά σε μία από τις λιγοστές του αντεπιθέσεις στην επανάληψη, ο Αστέρας σκόραρε με τον Πίτσου στο 63′. Ο ρέφερι Καραντώνης ακύρωσε γκολ για φάουλ στον Άβιλα αλλά κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώθηκε από το ριπλέι ενώ δεν διόρθωσε το συγκεκριμένο λάθος ο Ευαγγέλου, ο οποίος ήταν VAR. Έξι λεπτά πριν το 90΄ ο Ελ Αραμπί έχασε νέα ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό, με την καρφωτή κεφαλιά που έπιασε από τη σέντρα του Βαλμπουενά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Πηγή:redgoal.gr