«Φιλική» νίκη για ΑΕΚ, 3-0 την Πογκόν

Νίκη για την ΑΕΚ και στον τέταρτο φιλικό αγώνα της στην Πολωνία, με την Ένωση να επιστρέφει στην Αθήνα έχοντας τέσσερις επιτυχίες στα ισάριθμα παιχνίδια που έδωσε στην προετοιμασία της στο Κίελτσε.
Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε 3-0 της Πογκόν, με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο μέρος ήταν άγονο για την ΑΕΚ, που είχε μόνο μια ευκαιρία, στο 30΄, όταν ο Μάνταλος αστόχησε ελάχιστα σε κοντινή προβολή.

Στο δεύτερο μισό πάντως η ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική. Το σκορ άνοιξε ο Πλατέλλας στο 63΄, για να διπλασιάσει με το πρώτο γκολ του στην αθηναϊκή ομάδα ο Μπακασέτας στο 75΄ και να διαμορφωθεί το τελικό σκορ με αυτογκόλ του Πάνουφνικ στο 81΄ από ενέργεια του Πλατέλλα.

Η είσοδος του νεαρού επιθετικού, ο οποίος άνοιξε το σκορ ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, έδωσε άλλο βάρος στην επίθεση, καθώς με την ταχύτητά του αναστάτωσε πολλές φορές την πολωνική άμυνα.

Στον αγώνα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Ουρουγουανός αμυντικός Ντίας.

Πηγή:Zougla.gr