Ένας απίστευτος Καλάθης έσωσε τον Παναθηναϊκό από "χαρακίρι"

Με απίστευτο καλάθι από τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις στην παράταση με 94-93. Οι «πράσινοι» είχαν βρεθεί ακόμα και στο +20 στην δεύτερη περίοδο, με την Ζαλγκίρις να επιστρέφει και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση, με τον ηγέτη της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ να κάνει την διαφορά στο τέλος και να δίνει το έναυσμα για να πάρει… φωτιά το ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μαγικά το παιχνίδι και με όπλο του τα τρίποντα, πήρε γρήγορα τα ηνία της αναμέτρησης, ενώ με τον Ντένμον να βρίσκει λύσεις από έξω, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 29-17.

Ίδια εικόνα και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στο +20 με 43-23 (16’), όμως κάπου εκεί τα πράγματα άλλαξαν. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και μείωσε, ενώ με επιμέρους 14-4, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 47-37 για τον Παναθηναϊκό. Η Ζαλγκίρις συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Παναθηναϊκό να έχει πρόβλημα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους το εκμεταλλεύτηκε αυτό και ισοφάρισε, ενώ με τον Ούντριχ να σκοράρει, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με +4, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 59-58 χάρις στον Νίκο Παππά. Ο Λεκάβιτσιους ξεκίνησε καλά την τελευταία περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει το προβάδισμα του και να φτάνει στο +8. Παρόλα αυτά η Ζαλγκίρις δεν παρέδωσε τα όπλα και με αιχμή του δόρατος τον Αντάνας Καβαλιάουσκας μείωσε και πάλι στον πόντο, ενώ πέρασε και μπροστά με 78-79 στο 1:30 για το τέλος. Η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη για τον Παναθηναϊκό με τον Πάνγκος να στέλνει την ομάδα του στο +4 με τρίποντο. Ο Ρίβερς σε εκείνο το σημείο δήλωσε παρών και με τον 5 πόντους έκανε το 83-83, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Ζαλγκίρις με ένα γρήγορο 7-0 έκανε το 83-90, όμως ο Παναθηναϊκός με 8-0 απάντησε και πήρε το προβάδισμα με 91-90. Με μία βολή του Μιλάκνις το παιχνίδι πήγε ξανά στην ισοπαλία με ένα λεπτό να απομένει, όμως αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε το προβάδισμα στην ομάδα του, με 19’’ για το τέλος. Με μία βολή ο Ρίβερς έκανε το 92-91, όμως ο Πάνγκος απάντησε με δίποντο για το 92-93 με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν. Εκεί ο Καλάθης δήλωσε «παρών», διέσχισε το γήπεδο με αστραπιαία ταχύτητα και με καλάθι στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 94-93. Ο Νικ Καλάθης ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τον Παναθηναϊκό, με τον ηγέτη των «πρασίνων» να έχει 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο Ρίβερς είχε 10 πόντους, όμως ήταν εκείνος που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με δικά του μεγάλα καλάθια. Για την Ζαλγκίρις ο Αντάνας Καβαλιάουσκας έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 21 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί.