Μπιτς βόλεϊ: Την 3η θέση θα διεκδικήσουν οι Κοτσιλιάνος-Ζουπάνης

Την πρώτη τους ήττα στο OPEN του μπιτς βόλεϊ της Αττάλειας γνώρισαν οι Γιώργος Κοτσιλιάνος, Νίκος Ζουπάνης, οι οποίοι ηττήθηκαν με 2-0 (21-16, 21-17) από τους Γερμανούς Μπέκερμαν, Φλάγκεν στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Το γερμανικό δίδυμο πήρε τη ρεβάνς για την ήττα που είχαν γνωρίσει στον προκριματικό όμιλο, ενώ η εθνική στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 (15:30 ώρα Ελλάδας) θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού Σαμοίλοφς, Σμέντινς (Λετονία) – Φίγιαλεκ, Προύντελ (Πολωνία).

Στο πρώτο σετ η Γερμανική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα (2-5) φτάνοντας στο 6-10, για να απαντήσουν οι «Κότσι-Ζούπα» με ένα σερί 3-0 μειώνοντας σε 9-10, αλλά και πάλι οι Γερμανοί ξέφυγαν με 9-12 και διατήρησαν αυτή τη διαφορά ως το τέλος.

Ίδιο το σκηνικό στην αρχή του β’ σετ με τους Γερμανούς να είναι μπροστά με 5-8 και την ελληνική ομάδα να κάνει ένα καλό σερί αποκτώντας το προβάδισμα με 12-11. Εκεί όμως δεν μπόρεσαν η εθνική να κρατήσει και το σκορ έγινε 12-14, 13-16 και 14-18 με τη γερμανική ομάδα να φτάνει στη νίκη και στην πρόκριση στον τελικό.

Πηγή:Zougla.gr